Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Robot chirurgiczny dotarł do Cieszyna

Szpital Śląski w Cieszynie stawia kolejny krok w rozwoju nowoczesnej medycyny. Do placówki dotarł system chirurgii robotycznej Versius, który w przyszłości ma wspierać lekarzy podczas wykonywania zaawansowanych zabiegów operacyjnych. Przed szpitalem teraz etap instalacji urządzenia, przygotowania personelu oraz budowy programu chirurgii robotycznej.

To rozwiązanie, które do niedawna kojarzone było przede wszystkim z największymi ośrodkami klinicznymi w kraju. Teraz nowoczesna technologia ma trafić także do regionalnego szpitala obsługującego pacjentów z całego Śląska Cieszyńskiego.

Precyzja wspomagana przez robota

System Versius umożliwia przeprowadzanie operacji małoinwazyjnych z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi sterowanych przez chirurga. Lekarz nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, lecz kieruje pracą ramion robota za pomocą specjalnej konsoli.

Podczas zabiegu operowane miejsce obserwowane jest w technologii trójwymiarowej o wysokiej rozdzielczości. Robotyczne narzędzia odwzorowują ruchy ludzkiego nadgarstka, pozwalając na wykonywanie niezwykle precyzyjnych manewrów nawet w trudno dostępnych obszarach ciała.

Korzyści dla pacjentów

Rozwój chirurgii robotycznej wiąże się przede wszystkim z korzyściami dla pacjentów. Dzięki minimalnej ingerencji w organizm możliwe jest ograniczenie krwawienia podczas operacji, zmniejszenie ryzyka powikłań oraz skrócenie czasu rekonwalescencji.

Pacjenci po zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem robotów chirurgicznych często szybciej wracają do codziennej aktywności, a sam pobyt w szpitalu bywa krótszy niż po tradycyjnych operacjach.

Technologia dostępna bliżej domu

Przedstawiciele placówki podkreślają, że rozwój nowoczesnych technologii medycznych nie powinien ograniczać się wyłącznie do największych szpitali akademickich. Coraz większe znaczenie ma umożliwienie korzystania z takich rozwiązań również pacjentom leczącym się w szpitalach regionalnych.

Wprowadzenie systemu Versius do Cieszyna ma właśnie taki cel – zwiększenie dostępności zaawansowanych metod leczenia bez konieczności kierowania pacjentów do odległych ośrodków.

Sprowadzenie robota do Szpitala Śląskiego nie oznacza jeszcze natychmiastowego rozpoczęcia operacji. Przed placówką okres przygotowań obejmujący montaż systemu, szkolenia zespołów medycznych oraz organizację programu chirurgii robotycznej.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-06-02 16:21:15
Marx.: Brawo. Cieszyński szpital to nasz skarb. Do tego środki z UE, dobry rząd oraz tacy społecznicy jak Jurek Owsiak.
2026-06-02 16:22:19
Marx.: Szkoda tylko, że lekarzy brak. No ale pamiętamy ośmioletnią hejterską nagonkę PiS na całe środowisko służby zdrowia. Na lekarzy, na pielęgniarki. "Niech wyjeżdżają" piała jakaś durna posłanka od starego kaczora. Bo złodzieje z PiS mieli przywileje w szpitalach MSW i innych. No to lekarze wyjechali...
2026-06-02 16:47:24
one: Tobie suski kolejny raz chyba sufit na łeb spadł. PiS robił nagonkę na lekarzy? W życiu nie mieli tak fajnie jak za PiS. Porady zdalne i dodatki pandemiczne. O kontraktach na wyszczepianie nie wspomnę.
2026-06-02 19:27:33
Vito: Hejterska nagonka? Tak, pamiętamy. Ty i twoi pobratymcy pluliście na Cieszyński szpital. Zrób sobie kiedyś przerwę od picia, wyjdź poza chlew i pogadaj z ludźmi pracującymi w służbie zdrowia, to się dowiesz kto urządza nagonki na lekarzy. Najlepszy przykład: senator Lenz z platformy, który wykorzystał szpital jak swój prywatny folwark. Teraz za tą jego samowolę to szpital (czyli my podatnicy) ma zapłacić 136tys zł kary bo na sorze było za mało anestezjologów (no bo jednego porwał senatorek). Za tych ośmiu lat PiSu pobudowano kilka szpitali, najbliższy przykład szpital Żywiec. Obecnie w tym "złotym wieku" szpital się zamyka, nawet szpitalowi Żywiec grozi zapaść finansowa.
2026-06-02 20:27:55
Marx.: Przegrywów atakuje amnezja. No to przypominamy ciemnemu ludowi. "Niech jadą!" - krzyczała z ław sejmowych Józefina Hrynkiewicz z PiS, gdy posłanka PO mówiła z trybuny, że jeżeli młodzi lekarze nie będą lepiej zarabiać, to wyjadą za granicę. Sama Hrynkiewicz zarobiła w 2016 roku 280 tys. zł. Na służbę zdrowia wyrzekała już w styczniu 2016 roku, gdy dostała "uczulenia na warunki w sali sejmowej".
2026-06-02 20:30:31
Marx.: Hrynkiewicz z PiS wypróżniła się publicznie podczas dyskusji w Sejmie o proteście głodowym lekarzy rezydentów. Posłanka PO Lidia Gądek przestrzegała z mównicy, że wkrótce może zabraknąć w Polsce lekarzy. "Gdyby nie ci młodzi ludzie, którzy mogą w każdej chwili wyjechać, bo są świetnie wykształceni, znają języki, ale chcą pracować dla nas, dla..." - zaczęła. Nie dokończyła, bo właśnie wówczas posłanka Hrynkiewicz wypróżniła się: "Niech jadą!"
2026-06-02 20:34:11
Marx.: System ochrony zdrowia się walił, ale PiS nie myślał przyznać, że za ten system odpowiadał od siedmiu lat. Tradycyjnie musiał zrzucić na kogoś winę. To strategia, która ma zjednoczyć jego główny elektorat wobec wskazanego wroga, czyli lekarzy. 4 grudnia na tzw. dowożynkach w Nowej Soli, czyli spotkaniu z dowiezionymi sympatykami PiS, Jarosław Kaczyński krytykował lekarzy, którzy pracują na kilku etatach. Zarzucił im pazerność i obwinił ich o złe funkcjonowanie systemu. Powiedział m.in.: „Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale jest i tak, że niektórzy zarabiają bardzo, bardzo dużo, i ja nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia działała tak, jak powinna działać. To jest tak, że pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest jednak przesadna i będzie trzeba coś z tym zrobić".
2026-06-02 20:40:00
Marx.: "Oczywiście jest pewien problem, ale powinien on zostać rozwiązany na poziomie szpitali, bo dzisiaj to, jak wynagradzane są poszczególne pielęgniarki zależy od kontraktu zawieranego pomiędzy konkretną pielęgniarką a jej pracodawcą" - w maju 2023 rzecznik PiS Rafał Bochenek tak rozumiał problem. 8 lat odpowiadali za służbę zdrowia, dziś dalej atakują środowisko i oczywiście obecny rząd.
2026-06-02 20:47:36
Marx.: Jak PiS-owski szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł i politycy obozu rządzącego zareagowali na trwający od 8 dni strajk w Centrum Zdrowia Dziecka? Radziwiłł apelował, by pielęgniarki wróciły do pacjentów. Mówił, że może rozmawiać z pielęgniarkami o wszystkim, ale nie w sytuacji, kiedy zakładnikami rozmowy są chore dzieci. Ocenił, że "w tym strajku chodzi po prostu o kasę". Udał się do szpitala dopiero po kilku dniach rano. Wcześniej mówił, że się tam nie wybiera. Tłumaczył, że "resort zdrowia nie jest stroną trwającego sporu".
2026-06-02 20:48:03
Marx.: Rok 2018. Dyrektor szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego przywożący Kaczyńskiemu kule do domu. Ty viciulu coś gdaczesz o prywacie? Jedz czosnek bo pamięć beznadziejna.
2026-06-02 20:49:32
Marx.: Październik 2020: PiS i związane z nim media rozpowszechniają przekaz, że państwo świetnie sobie radzi w walce z pandemią, ale problemem są lekarze. Jak określił ich wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin: nie angażują się, bo się boją.
2026-06-02 20:50:36
Marx.: Zaczęła się nagonka i szczucie podobne do tego jakie spotkało wcześniej osoby homoseksualne. Andrzej Duda i kilku polityków PiS posunęło się do tego, by łamać kodeks karny i publicznie używać nazistowskiej retoryki w celu budowania nienawiści wobec wskazanych osób.
2026-06-02 20:53:11
Marx.: W dyspozycyjnych prorządowych mediach zaczęły pojawiać się informacje o medykach rzekomo uchylających się od pracy. "Lekarze na masową skalę ignorują wezwania do stawienia się w szpitalach!" – to portal wPolityce.pl. PAP zamieniona w tubę propagandową rządu wyliczyła z detalami: na Opolszczyźnie na 179 powołanych przez wojewodów w ten sposób lekarzy i pielęgniarek pracę podjęło 13 osób, na Śląsku – 61 ze 132. To wszystko krótko po tym, jak złodzieje z PiS radzili lekarzom wyjeżdżać z Polski.
2026-06-02 20:56:56
Marx.: Wkład PiS w służbę zdrowia po 8 latach złodziejskich rządów to słynne afery z respiratorami, maseczkami, z setkami milionów skradzionych przy okazji pandemii pieniędzy, oplucie środowiska służby zdrowia. PiS, Radziwiłowicz, Cieszyński - to czarne karty w historii polskiej służby zdrowia.
2026-06-02 21:18:03
Vito: A czy w tym waszym Mein Kampf Tuska macie napisane ile zarabiali lekarze w 2015 a ile w 2023? Czy w broszurce Tuska, uwzględniono wzrost wynagrodzenia pielęgniarek z lat 2015-2023? Czy możesz nam powiedzieć ile procent tego "rekordowego" budżetu służby zdrowia idzie na szpitale i leczenie a ile ginie w biurokracji NFZ? Za poprzedniego rządu szpitale nie urządzały czarnych strajków jak to miało miejsce niedawno.
2026-06-02 22:22:54
Chachar: Kto lewakowi tak mózg zlasował. Każdy ma prawo być kretynem , ale po co się z tym publicznie obnosić
2026-06-02 22:37:12
Jakkolwiek Żywy : Dajcie spokój, z pisem i bez pisu było i jest wiadomo, że polski lekarz to zbyt często cham, gbur i wymuszacz prywatnych 'procedur ', pomimo tego ze w stosunku do średniej krajowej zarabia bywa że najwięcej w cywilizowanym świecie. Całkowite przeciwieństwo lekarza chociażby angielskiego, będącego tradycyjnie przyjacielem pacjenta. Niegdyś polski nadrabiał to profesjonalizmem, ale teraz pod tym względem sprawy się mocno wyrównały, a cham, gbur i naciągacz jaki był taki jest. A dlaczego? Nie dlatego, że jacyś pisowcy kazali wyjeżdżać, bo to polski lekarz miał w zadku. Wyjeżdżali dlatego, że stare tłuste koty zablokowały młodym ważne specjalizacje. Niby to dla zamydlenia oczu wyprowadzono specjalny system regulujący dostęp, ale w praktyce te najistotniejsze specjalizacje szły i idą w trybie pozarezydenckim i są przeznaczone dla rodziny i znajomych króliczka. Dlatego chamy ugruntowały się w swoim chamstwie, łapy po kasę wyciągają coraz śmielej a młodzi bez pleców muszą wyjeżdżać i tam już najczęściej zostają, bo do polskich kolegów nie mają ochoty wracać. Rząd Donalda Tuska nie zrobił niczego żeby tę patologię (a niektórzy mówią nawet system kwazimafijny) przeciąć. Polska stała się zakładnikiem ludzi zarabiających wielokrotnie więcej niż prezydent i premier razem wzięci, jak nie na pojedynczym kontrakcie to przy ich łączeniu, a pozbawiony ikry premier specjalista od gadania dobrze się bawi (zresztą i poprzednicy nie byli lepsi).
2026-06-03 08:47:57
one: wszyscy pamiętamy radosne pląsy w fartuchach a ty suski jakas urojoną mgłę covidową wtedy dostałeś.
2026-06-03 16:13:46
suski: Jakkolwiek cham. Sfrustrowany nieudacznik. Lecz się w GB, chamie. Wara od polskich lekarzy.
2026-06-03 17:53:21
Jakkolwiek Żywy : Suski, ty się o lekarzy nie marwisz, bo przecież to ja piszę o młodych zdolnych lekarzach nie będących synalkami ordynatora wyciśniętych za granicę żeby nie robili konkurencji polskiej lekarskiej kaście tłustych kotów. Ro wspaniałe nie zepsute pokolenie które rok w rok tracimy, chociaż wykształciliśmy ich za fortunę. Jednocześnie potrafisz ryja drzeć o miliardy na górników, więc doskonale wiesz jak tego typu środowiska jak ustawieni lekarze wymuszają haracz. Tobie trollowska świnio Tuska przeszkadza, że pokazuję jak gadający i nic nie robiący premier, bezczelny klamca i manipulant, wspiera kwazimafię zamiast normalności i uczciwości. Setki trollów takich jak ty wspieranych przez boty szerzy dziś propagandę na rzecz KO, nieporównanie intensywniej niż PiS, i musi to to kosztowac ogromne pieniądze. Powiedz gdzie KO zapisało na to środki w budżecie? Nie zapisało? Więc kradnie dokładnie tak samo jak PiS opłacany medialny prostytucie.
2026-06-04 09:38:18
suski: Jakikolwiek wyborca brunatnej zarazy zaprezentował swój manifest ideologiczny. I tacy chcą za wszelką cenę dorwać się do koryta. Sfrustrowane nieuki, życiowe przegrywy, nieudacznicy. No dziękujemy, faszyzm i hitlerowskie bojówki, znamy i pamiętamy.
2026-06-04 14:27:41
doler: Marx - Owsiak to syn komunistycznego pułkownikiem Milicji Obywatelskiej, cieka że Owsiak dostaje się do TV po upadku i buduje swoje imperium. Łatwogang dorownuje jego wynikom, dwoch gości 1 i komputer - cały koszt. WOSP dziesiatki tysiecy wolontariuszy, puszek, świetlic, czasu w TV - realnie organizacjia WOSP wiecej kosztuje niż zbiera się do puszek. Malo tego dziesiątki mln zł pieniedzy przepada w fundacji bez echa i twafiaja do firm słupów np. żloty melon. A twoj Tusk.. .zbawca na rarodu przed wyborami krzyczał znikną kolejki, znikna nieludzkie limiti w NFZ... Tusk 2,5 roku po wygraje obcina fundusze na leczenie i wprowadza limity w NFZ w szpitalu w BB na kolonoskopie czekasz do 2030 roku.... sam miód ten Tusk ....
2026-06-04 15:55:17
suski: Weź sobie cwaniaczku wstukaj w wyszukiwarce katalogu IPN nazwisko tatusia i się zdziwisz, bo może nie wiedziałeś że był agentem SB. Nie chwalił się? A jak zbieranie pieniędzy na leczenie dzieci jest takie proste to startuj i pochwal się wynikami, najlepiej już jutro. Przy okazji, tobie nie kolonoskopia tylko psychiatra potrzebny. I oczywiście kłamiesz, że są terminy na 2030. Samo gówno ten twój przekaz dnia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: