Rewitalizacja linii w Chybiu i Strumieniu
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rewitalizacje ważnych linii kolejowych na Śląsku, na odcinku Chybie - Żory - Rybnik - Nędza/Turze. Prace obejmą m.in. 60 km linii, 10 stacji i przystanków, 91 obiektów inżynieryjnych.
Prace zwiększą przepustowości na liniach kolejowych Rybnickiego Okręgu Węglowego, ważnego fragmentu południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. Podróż koleją będzie bardziej konkurencyjna, skróci się bowiem czas przejazdu dzięki zwiększeniu prędkości pociągów do 100km/h, np. na odcinku Żory – Rybnik prawie dwukrotnie (z 22 do 13 minut).
Rewitalizowana trasa jest odciążeniem dla magistrali kolejowej E 30 wschód - zachód. Prace będą dotyczyły pięciu linii na odcinku Chybie - Żory - Rybnik - Nędza/Turze (nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691).
Wyremontowanych zostanie również kilka stacji oraz przystanków, niestety, żaden w naszym rejonie. W sumie w ramach inwestycji wyremontowanych zostanie ok. 60 km linii kolejowej. Rewitalizacja obejmie dwa ponad stumetrowe mosty nad rzeką Nacyną w Rybniku (128 m) i Wisłą w gminie Strumień (105 m) oraz 89 innych obiektów inżynieryjnych (mostów, wiaduktów, przepustów). Kompleksowo wymieniona będzie sieć trakcyjna. Modernizacja urządzeń sterowania ruchem i przebudowa przejazdów kolejowo – drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa. Monitoring na skrzyżowaniach toru i drogi pozwoli również na lepszy nadzór w ruchu drogowym. Sprawny przejazd pociągów w zimie zapewnią rozjazdy wyposażone w elektryczne ogrzewanie do usuwania śniegu i lodu.
Jak mówi Portalowi OX.pl Jacek Karniewski, z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., - Remont nie powinien nieść większych utrudnień dla mieszkańców i użytkowników samochodów. Prace będą wykonywane odcinkami. Drobne problemy mogą pojawić sięna przejazdach kolejowych, ale na pewno będą zapewnione objazdy.
Jak informuje PKP PLK, w ramach projektu przewidziano ochronę przed hałasem pochodzącym z torowiska. Zapewnią to ekrany akustyczne, ustawiane w miejscach wyznaczonych na podstawie wcześniej wykonanych badań.
Projekt o wartości ponad 370 mln zł jest współfinansowany z POIiŚ 2014 - 2020. Realizację prac przewidziano na lata 2017 – 2019. Inwestycja ma rozpocząć się w tym roku od gminy Chybie.
Pisaliśmy:
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.