Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Renta rodzinna także w wakacje. ZUS radzi

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące tym uczniom i studentom, którzy stracili rodzica. Jak informuje rzeczniczka śląskiego ZUS, można je otrzymywać także w okresie wakacyjnym.

Świadczenie przysługuje osobom uczącym się, które nie ukończyły 25 roku życia, z jednym wyjątkiem. - Jeśli 25. urodziny żaka przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca danego roku studiów - wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka śląskiego ZUS.

Warto pamiętać również o zmianach, jakie obowiązują osoby kończące 16. rok życia. - Dziecko, które do tej pory pobierało rentę rodzinną i ukończy 16 lat może otrzymywać ją dalej, pod warunkiem że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Jednak trzeba to potwierdzić. Wówczas należy złożyć do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki, które wystawia szkoła lub uczelnia. Zwykle wystawiane jest na jeden rok nauki i przez taki czas jest ważne - podkreśla rzeczniczka.

Rentę można otrzymywac także w okresie wakacyjnym - zarówno w trackie nauki w tej samej szkole, jak i po zakończeniu szkoły średniej, a przed rozpoczęciem studiów (do końca sierpnia). - Jeśli przyszły student chce ją otrzymać również za wrzesień musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów. W przypadku gdy uczelnia nie będzie mogła wystawić zaświadczenia we wrześniu, wystarczy, że dostarczy nam zawiadomienie o przyjęciu na studia i sam napisze oświadczenie. Musi w nim podać planowaną datę rozpoczęcia studiów i zobowiązać się, że dostarczy zaświadczenie z uczelni, najpóźniej w miesiącu, w którym rozpoczyna się rok akademicki i podejmie naukę – dodaje Kopczyńska.

KR/ZUS

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: