Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rekordowa ilość dzieci

Zapisy do klas pierwszych szkół podstawowych dobiegły końca. Wiadomo już, ile dzieci zostało zapisanych do polskich szkół na Zaolziu. Liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ rozpatrywane są jeszcze wnioski o odroczenie obowiązku szkolnego, niemniej już teraz wiadomo, że pierwszoklasistów będzie najwięcej od co najmniej dziesięciu lat.

Ze statystyki opracowanej przez Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie widać, że tylko w jednym roczniku liczba uczniów przekracza dwieście: 202 dzieci kształci się w klasach dziewiątych. W niższych rocznikach uczniów jest mniej. Natomiast na przyszły rok szkolny rodzice zapisali do klas pierwszych 227 dzieci. - Nie tylko będzie najwięcej pierwszoklasistów od lat, ale też wzrośnie łączna liczba uczniów kształcących się w polskich szkołach podstawowych - w przyszłym roku będzie ich o ok. 25 więcej. Również nasze przedszkola są pełne, więc należy się spodziewać, że w najbliższych latach uczniów nadal będzie przybywało. To niezmiernie ważne, bo tym samym nieaktualne jest twierdzenie, że nas ubywa. Obecnie zabiegamy, by nasze szkolnictwo narodowościowe nie było objęte reformą finansowania oświaty i miało specjalny system finansowania. W tej sytuacji rosnąca liczba uczniów to niezmiernie ważny argument - skomentowała wyniki zapisów prezes Towarzystwa Nauczycieli Polskich w RC, Barbara David.

Polską placówką, która będzie miała w przyszłym roku szkolnym najwięcej pierwszoklasistów, jest Polska Szkoła Podstawowa w Czeskim Cieszynie. Zgłoszonych do niej zostało 40 dzieci - to mniej więcej tyle samo, co w tegorocznej pierwszej i drugiej klasie razem wziętych. - Będą otwarte dwie klasy pierwsze - poinformował naszą gazetę dyrektor szkoły, Marek Grycz. Najwyższa liczba uczniów od co najmniej dziesięciu lat będzie w polskiej szkole w Suchej Górnej - zapisanych jest 13 uczniów. Z kolei w sąsiednich Olbrachcicach klasy pierwszej w ogóle nie będzie. - Ale przedszkole jest pełne, mamy dwudziestkę dzieci, nie możemy już nawet przyjmować kolejnych. W następnych latach sytuacja więc ulegnie poprawie - wyjaśniła dyrektorka szkoły, Jolanta Kożusznik. 

W pierwszych klasach Polskiej Szkoły Podstawowej w Trzyńcu  - przy ul. Dworcowej, na Tarasie i w Oldrzychowicach - powinno być 27 uczniów. W całym mieście rozpocznie naukę prawdopodobnie 346 sześcio- ewentualnie siedmiolatków. - Dokładną liczbę poznamy dopiero w czerwcu, ponieważ rodzice mogą złożyć wniosek o odroczenie do końca maja - stwierdziła rzeczniczka miasta, Šárka Szlaurová. W Karwinie będzie w przyszłym roku szkolnym 25 pierwszych klas w 12 szkołach. Kształciło się w nich będzie przeszło pięciuset uczniów. Do polskiej szkoły zapisanych jest 21 dzieci. 

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: