Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rejestracja dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego przez internet

W 2018 roku wejść w życie mają kolejne zmiany, które opracowało Ministerstwo Cyfryzacji. Już od czerwca 2018 roku rodzice noworodka będą mogli zgłosić narodziny swojej pociechy za pośrednictwem Internetu, wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego nie będzie już konieczna. Dodatkowo numery pesel rodziców mają znajdować się w akcie urodzenia dziecka.

Obecnie, w celu zgłoszenia narodzin dziecka konieczna jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak projekt ustawy, który został przyjęty przez sejm 23 stycznia 2018 roku ma zmienić tę zasadę. Nad zmianą ustawy o Ewidencji Ludności i Prawa o Aktach Stanu Cywilnego prace trwały już od kilku miesięcy, w styczniu projekt tych zmian został ostatecznie przyjęty przez sejm. Zgłoszenie narodzin dziecka drogą elektroniczną ma być przede wszystkim udogodnieniem dla młodych rodziców.

- W Cieszynie kolejek w celu zgłoszenia urodzin dziecka raczej się nie obserwuje – tłumaczył w rozmowie z ox.pl Artur Lorek, kierownik Urzedu Stanu Cywilnego w Cieszynie – cały proces zgłoszenia narodzin dziecka nie trwa zbyt długo. Jeżeli rodzic przyniósł z sobą komplet dokumentów jest to około 15 minut. Dziennie zgłoszeń dotyczących narodzin dzieci nie jest tak dużo, żeby powstawały duże kolejki. Dziś (26.01) tych zgłoszeń było dosyć mało, bo dopiero 3, jednak w styczniu zrejestrowaliśmy już 112 dzieci.

Niezależnie od faktu, że w naszym regionie zgłoszenie narodzin dziecka nie wiąże się ze zbyt długim czasem oczekiwania, sam fakt, że wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego nie będzie konieczna dla wielu osób okaże się bardzo wygodna. Wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym miejscu oraz czasie (oczywiście hołdując terminowi, jaki prawo przewiduje na zgłoszenie narodzin dziecka) na komputerze, telefonie, czy też tablecie – konieczny będzie tylko i wyłącznie dostęp do Internetu.

Zmiany w prawie wejdą w życie jednak dopiero 1 czerwca 2018 roku, do tego dnia rodzice będą musieli zgłaszać narodziny dziecka w tradycyjny sposób. Od 1 grudnia 2018 roku z kolei w akcie urodzenia dziecka ma się pojawić również numer pesel jego rodziców. Ma to rozwiązać problem, którym jest fakt iż nazwiska oraz nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie łączą rodziców z ich dziećmi, co ma wpływ na problemy z prowadzeniem statystyk oraz z realizacją niektórych programów rządowych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-29 13:00:22
nanusia: \&quot;będą mogli zgłuszyć narodziny swojej pociechy za pośrednictwem Internetu\&quot;<br /><br />zgłuszyć czy zgłosić?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: