Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Reforma szkolnictwa szykuje się w Dębowcu

Gmina Dębowiec, podobnie jak inne gminy zmaga się z niżem demograficznym. Uczniów w szkołach coraz mniej, utrzymanie placówek pochłania lwią część budżetu gminy. Wójt Tomasz Branny proponuje Radzie Gminy polepszenie tej sytuacji poprzez reorganizację systemu szkolnictwa.

W gminie Dębowiec obecnie funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Uczęszcza do nich w sumie 331 uczniów. Do największej Szkoły Podstawowej w Dębowcu zapisanych jest 174 uczniów, do szkoły w Simoradzu 57, w Ogrodzonej 55 a w Iskrzyczynie 45 uczniów. – W gminie Dębowiec bardzo odczuwa się niż demograficzny. W obecnym roku szkolnym 2012/2013 uruchomiono pierwszą klasę jedynie w Szkole Podstawowej w Dębowcu. Z powodu braku uczniów nie uruchomiono pierwszej klasy w żadnej z trzech małych szkół podstawowych. Z danych demograficznych gminy wynika, iż w przyszłym roku szkolnym ponownie pierwszą klasę uruchomi jedynie szkoła w Dębowcu. Oprócz roku 2014, gdzie zgodnie z reformą oświatową do szkół pójdą dwa roczniki tj. wszystkie 7 i 6 latki, w pozostałych latach nie będzie wystarczającej liczby dzieci, aby uruchomić pierwszą klasę w szkołach w Iskrzyczynie, Simoradzu i Ogrodzonej – stwierdza wójt Gminy Dębowiec, Tomasz Branny.


Mieszkańcy Iskrzyczyna protestowali już, kiedy pojawiło się widmo likwidacji szkoły, teraz jeśli nie zostanie wprowadzona reforma sieci szkół Szkoły w Ogrodzonej, Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie przestaną istnieć z powodu braku uczniów. Władze gminy nie chcą jednak stosować najprostrzego rozwiązania likwidacji najmniejszych szkół podstawowych. Proponują reorganizację.


Szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie zostaną przekształcone ze szkół z klasami I-VI na szkoły z klasami I-III. Szkoła Podstawowa w Dębowcu pozostanie szkołą z klasami I-VI. Uczniowie klas IV-VI z całej gminy będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Dębowcu, a więc integracja środowiska nastąpi już na etapie klasy IV szkoły podstawowej. Szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie będą prowadziły nabór do pierwszych klas niezależnie od ilości dzieci w danym roczniku a warunkiem uruchomienia pierwszej klasy będzie zapisanie minimum 5 uczniów – dodaje Tomasz Branny. W przypadku zapisania mniejszej ilości uczniów klasy będą łączone i zajęcia odbywać się będą z dwoma nauczycielami.


Jeśli Rada Gminy wyrazi aprobatę tej decyzji po zmianach organizacyjnych placówki oświatowe w Gminie Dębowiec będą wyglądały następująco: Gimnazjum w Dębowcu, Szkoła Podstawowa w Dębowcu klasy I-VI (w klasach IV-VI uczniowie z całej gminy), Przedszkole w Dębowcu, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ogrodzonej (przedszkole w obecnym budynku i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku), Zespół Szkolno – Przedszkolny w Simoradzu (przedszkole i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku), Zespół Szkolno – Przedszkolny w Iskrzyczynie (przedszkole i szkoła podstawowa I-III w obecnym budynku szkoły).

KOD

 

ZOBACZ TEŻ: ZOSTAWCIE NAM SZKOŁĘ

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: