Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ratusz znów ozdobą Strumienia

26 września po remoncie uroczyście otwarty zostanie ratusz w Strumieniu. XVII – wieczny obiekt należy do najstarszych w województwie śląskim. Anna Grygierek, burmistrz Strumienia poinformowała, że wyremontowana została elewacja budynku oraz zabytkowy zegar. Prace przeprowadzono również w sali sesyjnej.

Planowanej na koniec miesiąca uroczystości towarzyszyć będzie konferencja o atrakcjach turystycznych i dziedzictwie kulturowym Strumienia i okolic. - W galerii, która znajduje się w magistracie, zobaczyć będzie można także ekspozycję poświęconą Mikołajowi Brodeckiemu, który ponad 500 lat temu zabiegał o nadanie Strumieniowi praw miejskich - powiedziała Anna Grygierek.

Dawny blask odzyskała elewacja ratusza. Odnowiono również mechanizm zabytkowego zegara. Sala sesyjna będzie od teraz uzupełnieniem działalności miejskiej galerii. W sali będą organizowane konferencje, a także prezentacje multimedialne.

Inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania bez unijnej dotacji. Remont kosztował ponad 1,1 mln zł, z czego blisko 1 mln zł. Strumień przystąpił do wspólnego projektu, realizowanego wraz ze słowacką Żyliną. Słowacy za otrzymane pieniądze odrestaurowali budynek gospodarczy przy miejscowym zamku i tam zlokalizują ekspozycję rzemiosła druciarskiego.

Przypomnijmy, że w 1480 roku Mikołaj Brodecki zakupił od Machny Ogrozieńskiej wioskę Strumień. Wystarał się u księcia Kazimierza o nadanie Strumieniowi praw miejskich, co nastąpiło w 1482 roku, zaś potwierdzone i zapisane zostało wraz z nadaniem herbu w 1503 roku w dokumencie króla Władysława Jagiellończyka. Jednak ratusz zbudowano dopiero w 1628 roku. Ogień strawił ratusz pod koniec XVIII wieku. Wówczas także go odbudowano.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-11 21:09:25
bronek91: " zabytkowy zegar."- cytat Wedle relacji Gustawa Morcinka, swego czasu mieszkańcy Strumienia mechanizm slawetnego zegara uruchamiali za pomocą grabi... Konkretnie przesuwali wskazówki...Czyżby szykował się powrót do tradycji?
2018-09-11 21:14:46
alf108: Kolejna inwestycja, którą Pani Burmistrz zdążyła zrealizować przed wyborami. Ach, gdyby tak wybory były co rok.....
2018-09-11 22:49:09
bronek91: alf108: muszę Cię zasmucić. Kolejne wybory do samorządów nie będą za 4 lata, jak do tej pory, tylko za 5..... Znowelizowano ustawę, de facto bez szerszej kampanii społecznej. Oto narzędzie umacniania kratokracji w samorządach....
2018-09-12 08:49:24
alf108: bronek91: Jak żyć, jak żyć? Mam nadzieję, że zmieni się osoba na fotelu Burmistrza...podobno ogromne poparcie ma Pani, która jest Radną w Powiecie. Zobaczymy, jaka będzie decyzja mieszkańców Gminy.
2018-09-12 09:02:50
wyśmienity cwaniaczek: jeśli pisowska zaraza bydzie żądzić , grozi nam haos, gnuj , łapufkarstwo i jeszcze więcej komentaży bronisława ajn und nojcisz
2018-09-12 18:42:40
bronek91: Jestem ciekaw gdzie była ta cała opozycja, kiedy wydłużano kadencję samorządowcom z 4 do 5 lat. Uważam, iż po wybraniu w najbliższych wyborach, politycy i ludzie związani z PO lub klonów PO swe funkcje powinni złożyć po upływie 4 lat od chwili wyboru. Nie będą przecież piastować funkcji w okresie, który dał im PiS i to pewnie nielegalnie, przynajmniej zdaniem totalnej opozycji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: