Rajd Barum: Jerzy Tomaszczyk wraca do ścigania

Jerzy Tomaszczyk - ubiegłoroczny wicemistrz czeskiej edycji Pucharu Opla Adama wraca na odcinki specjalne. Pierwszym tegorocznym startem kierowcy z Cieszyna będzie czeski Rajd Barum (25-27 sierpnia).

Tradycyjnie już, ta jedna najbardziej prestiżowych imprez w Europie stanowi jednocześnie rundę mistrzostw Czech i Rajdowych Mistrzostw Europy. Tomaszczyk wystartuje w tych zawodach za kierownicą Forda Fiesty R2 w barwach ekipy Castrol Ford Team Turkiye. Jego pilotem będzie doświadczony Kamil Kozdroń – zawodnik mający na swoim koncie kilkanaście startów w mistrzostwach świata.

Tomaszczyka i Kozdronia czeka nie lada wyzwanie. Rajd Barum co roku przyciąga na start niesamowitą liczbę załóg i nie inaczej jest tym razem. 47. edycja tej legendarnej imprezy bije rekordy. Do zawodów zgłosiło się 37 załóg w samochodach najmocniejszej klasy R5 – więcej niż w którejkolwiek z tegorocznych rund mistrzostw Europy. W sumie na liście zgłoszeń jest aż 151 duetów kierowca/pilot.

Jerzy Tomaszczyk i Kamil Kozdroń wystartują w „Barumce” dzięki propozycji tureckiej ekipy Castrol Ford Team i wsparciu partnerów polskiego kierowcy. Na jedne z najtrudniejszych asfaltowych odcinków specjalnych w Europie Jurek z Kamilem ruszą w przednionapędowym Fordzie Fiesta R2. Ten samochód jest zaliczany do klasy RC4, w której załoga w barwach ProfiAuto ma aż 29 rywali. Wśród nich są wszyscy regularni uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Europy, w tym także zawodnicy fabrycznego zespołu Opla. Celem Tomaszczyka i Kozdronia na ten rajd nie jest jednak wdawanie się w pojedynki za wszelką cenę, lecz skuteczna jazda po cenne punkty dla tureckiego zespołu.

Dla Tomaszczyka będzie to drugi w karierze start w czeskim klasyku. Polak ma dobre wspomnienia związane z tym rajdem. W ubiegłym sezonie Barum był rundą czeskiej edycji Pucharu Opla Adama. Tomaszczyk, w duecie z Łukaszem Sitkiem, zwyciężył w tych zawodach z ponad półminutową przewagą nad rywalami.

Tegoroczna edycja Rajdu Barum, to 15 wymagających asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości niemal 205 km. Zmagania rozpoczną się w piątkowy wieczór od spektakularnego, obleganego przez entuzjastycznych kibiców oesu w centrum Zlina. W sobotę i niedzielę zawodnicy będą się ścigać na klasycznych próbach wschodnich Moraw. 47. edycja Rajdu Barum zakończy się w niedzielę, 27 sierpnia, o 16:25.

Jerzy Tomaszczyk: - Fakt, dawno nie było mnie na odcinkach specjalnych, ale jak wracać, to w jednym z najlepszych i najbardziej wymagających rajdów sezonu. Dzięki propozycji Castrol Ford Team Turkey i wsparciu moich partnerów będziemy mogli pokazać się w imprezie, którą oglądają setki tysięcy kibiców, dzięki czemu ma charakter prawdziwego motoryzacyjnego święta. To, że w ubiegłym roku byłem tu bardzo konkurencyjny za kierownicą pucharowego Opla Adama wcale nie napawa mnie hurraoptymizmem. Oczywiście, zeszłoroczne doświadczenie jest bardzo cenne, ale mam zamiar podejść do tego startu z niezbędną pokorą. W tym roku mamy do zrealizowania nieco inne cele. Castrol Ford Team Turkiye jest liderem klasyfikacji zespołowej Rajdowych Mistrzostw Europy, więc skupiamy się przede wszystkim na zdobyciu cennych punktów dla tej ekipy. […]

 

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją