Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Radni apelują do burmistrza: Umowy przedszkolne niezgodne z prawem

Cieszyńska Rada Miejska podjęła apel do burmistrza Mieczysława Szczurka o ''niezwłoczne usunięcie z umowy między przedszkolem a rodzicem'' zapisu, na podstawie którego naliczana jest kara za przekroczenie zadeklarowanej liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Większość radnych uważa, że ten zapis jest niezgodny z prawem. Z tą opinią nie zgadza się burmistrz Cieszyna.

Sprawę, jeszcze w lipcu, na swoim blogu opisał radny Adam Wójtowicz (link do tekstu). „Od godziny 9:00 do 14:00 pobyt dziecka w przedszkolu publicznym jest bezpłatny. Poza godzinami bezpłatnymi opłata wynosi 2 zł (lub 1,5zł) – tak uchwaliła rada. Rodzice w umowie muszą zdeklarować czas pobytu dziecka w przedszkolu, a po przekroczeniu wyżej wymienionego czasu burmistrz nałożył karę w wysokości 5zł za każdą rozpoczętą godzinę” - przypomina Adam Wójtowicz.

Radny zwrócił się do posłanki Aleksandry Trybuś z prośbą o wystąpienie do Biura Analiz Sejmowych w sprawie opinii czy działanie burmistrza Mieczysława Szczurka jest zgodne z prawem. „Oczywiste jest więc, że burmistrz winien działać w ramach nakreślonych przez uchwałę rady miasta, a zatem w zarządzeniu burmistrza w sprawie ustalenia wzoru umowy za świadczenia przedszkoli nie mogą znaleźć się inne kwoty i opłaty niż te, które uchwaliła rada. Burmistrz bowiem jedynie wykonuje wspomnianą uchwałę. Umowa więc, którą burmistrz ustalił jako wzór w załączniku do zarządzenia, przewidująca za korzystanie z usług świadczonych przez przedszkola opłatę 5 zł za każdą rozpoczętą godzina jest niezgodna z uchwałą rady miasta” - czytamy w analizie prawnej.

Na tej podstawie cieszyńscy radni przyjęli apel do burmistrza Mieczysława Szczurka o usunięcie z umowy zapisu niezgodnego z uchwałą Rady. „Rada Miasta nie posiada uprawnień i kompetencji uchwałodawczej do zmiany zarządzenia wydanego przez Burmistrza” - czytamy w tekście podjętego apelu.

Burmistrz Mieczysław Szczurek nie zgadza się z opinią radnych. Uważa, że opłata w wysokości 5 zł byłaby niezgodna z uchwałą, ale kara za przekroczenie deklarowanego czasu pobytu dziecka w przedszkolu jest zgodna prawem.

Przeczytaj opinię prawną Biura Analiz Sejmowych dotyczącą opłat za nauczanie, wychowanie i opiekę, prowadzone w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolach

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: