Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rachmistrz - masz wątpliwości?

Pierwszego kwietnia rozpoczęło się najważniejsze badanie wykonywane w naszym kraju, czyli Narodowy Spis Ludności. Jak rozpoznać rachmistrza, aby do domu nie wpuścić np. złodzieja?

Warto na pewne sprawy wyczulić zwłaszcza osoby starsze. Nie dajmy się oszukać. Złodziej skorzysta z każdej ewentualności, a spis ludności może być sporą zachętą dla oszustów.

Każdy ankieter musi mieć przy sobie odpowiedni identyfikator. Identyfikator ten musi być umieszczony w widocznym miejscu. Znajduje się na nim zdjęcie, imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątka imienna z podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który go wydał. Identyfikator jest ważny z dowodem osobistym rachmistrza, o czym rachmistrzowie zostali pouczeni na szkoleniach.

Co zrobić gdy mamy wątpliwości, czy odwiedzająca nas osoba jest tą, za którą się podaje ? Taka osobę możemy łatwo sprawdzić. W przypadku wątpliwości, tożsamość rachmistrza można potwierdzić telefonicznie w Gminnym Biurze Spisowym w Cieszynie w godz. 7.30 – 15.30 pod numerami: 33/4794209, 33/4794329, natomiast w godz. 15.30 - 20.00 pod numerami : 608615825, 792912769.

GUS  uruchomi infolinię, gdzie możemy zadzwonić i potwierdzić, czy rachmistrz jest rachmistrzem. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 oraz w weekendy od 8.00 do 18.00 czynny będzie telefon 800 800 800 (to numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) i pod nr. 22 44 44 777 (to numer dla połączeń z komórek, płatny zgodnie z cennikiem operatora).

- Dla mnie najdogodniejszą formą udziału w spisie jest samospis internetowy – podkreśla pan Ryszard Nowak z Cieszyna – dosłownie trwało to kilka minut. Jeśli w domu  nie ma internetu warto poprosić o pomoc sąsiada, który taką możliwość ma. Do internetowego spisu konieczny jest PESEL, dobrze znać NIP, ale nie jest to koniecznością. W przypadku jego braku podaje się miejsce urodzenia i nazwisko rodowe matki. Pytania były proste i było ich mało. W ten sposób cała nasza rodzina "spisała" się już pierwszego dnia. Daje mi to pewność, że do drzwi mojej teściowej lub matki, nie zapuka ktoś, kto poda się za rachmistrza, a tak naprawdę nim nie jest.

Formularz krótki Narodowego Spisu Ludności zawiera 16 pytań. Tylko 20 proc. wylosowanych Polaków weźmie udział w badaniu reprezentatywnym. Wybrani odpowiedzą na około sto pytań.

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: