Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Punkty karne przyznawane, gdy policjant o tym nie poinformował?

Dużo kierowców ma już za sobą swój pierwszy mandat za przekroczenie prędkości. Czasem wykroczenie drogowe jest spowodowane niezauważonym ograniczeniem prędkości, czasami zaś celowym działaniem. Niezależnie do przyczyny, mandat wiąże się zwykle nie tylko z karą finansową, ale również z otrzymaniem punktów karnych. Jak się okazuje, policjant o tym fakcie nie zawsze musi informować…

Sprawa została nagłośniona, w wyniku odwołania jednego z kierowców, który otrzymał mandat karny, jednak policjant nie poinformował go o ich otrzymaniu. Gdy okazało się, że w ewidencji punkty karne widnieją, sprawa została skierowana do sądu. Żądania skarżącego się na rzekomo bezprawne wpisanie punktów karnych do ewidencji zostały jednak oddalone, zarówno przez Wojewódzki Sąd Apelacyjny, jak i przez Naczelny sąd Administracyjny.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, określonemu naruszeniu prawa w ruchu drogowym, automatycznie przypisuje się określoną liczbę punktów karnych, ich maksymalna ilość. Zgodnie z orzeczeniem sądu — Wpis punktów do ewidencji ma jedynie charakter techniczny, będący konsekwencją naruszenia przepisów ruchu drogowego, a o ich naliczeniu nie decyduje wystawiający mandat policjant, lecz są one przypisywane z mocy prawa do poszczególnych naruszeń.
Zgodnie z obowiązującą regułą, osoba, która naruszyła przepisy ruchu drogowego, otrzymuje mandat karny oraz liczbę punktów karnych, odpowiadających temu naruszeniu. Funkcjonariusz policji, nakładając na kierowcę mandat karny za określone wykroczenie, nie decyduje więc o fakcie przyznania punktów karnych, gdyż są one ściśle związane z czynem, za który nałożony został mandat. Policjanci w większości przypadków informują o fakcie przyznania kierowcy punktów karnych, jednak nie jest to wymagane przez prawo.
W przypadku otrzymania mandatu karnego, nawet jeżeli policjant nie poinformował kierowcy o fakcie przyznania punktów karnych, kierowca powinien się spodziewać ich przyznania. Można dopytać o ten fakt funkcjonariusza wypisującego mandat lub sprawdzić stan swoich punktów karnych na stronie obywatel.gov.pl.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: