Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Publikacje Haliny Szotek online

Halina Szotek - skoczowska wybitna historyczka, pedagog, społeczniczka, odznaczona Laurem Honorowym Złotej Cieszynianki. Jest to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Od teraz jej publikacje, poświęcone w dużej mierze naszemu regionowi, będą dostępne bezpłatnie w sieci.

Halina Szotek kończyła studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę dyplomową zatytułowaną "Skoczów w okresie międzywojennym, na podstawie lokalnej prasy" obroniła w 1970 roku. W trakcie swojej kariery zawodowej związana była m.in. Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, Kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (pełniła tam funkcję prezesa, za jej wstawiennictwem w 1989 roku w Skoczowie powstało Liceum Ogólnokształcące), redagowała Gazetę Skoczowską i Kalendarz Skoczowski.

Wydała wiele książek, na czele z blisko 400-stronicową publikacją "Skoczów. Szkice do monografii", która wydana została w 2017 roku. W październiku tego roku ukazał się także ponad 500-stronicowy... suplement do tej pozycji, zatytułowany "Zasłużyli na naszą pamięć". - Ziemia cieszyńska bywa podziwiana za piękno krajobrazu, bogatą kulturę, doceniana za rozwój gospodarczy i infrastrukturę. Jej niewątpliwym kapitałem są też ludzie. Opracowując słowniki biograficzne przekonujemy się, że wciąż jeszcze odkrywa się ludzi zasługujących na naszą pamięć i uznanie, zarówno w odległej przeszłości, jak i tych prawie współczesnych, których wielu z nas miało zaszczyt znać. Także takich, którzy na funkcjonowanie w zbiorowej świadomości zasłużyli, chociaż nie byli powszechnie znani. Można patrzeć na ich pięknie przeżyte i oddane służbie społecznej czy działalności kulturalnej życie, jak na zbiorowe bogactwo tej ziemi. Świadomie czy nie, byli oni spadkobiercami i godnymi kontynuatorami idei promowanych i zaszczepianych przez ks. Leopolda Jana Szersznika - pisze autorka na wstępie.

Aby książki i publikacje Haliny Szotek były łatwiej dostępne dla każdego zainteresowanego czytelnika, uruchomiliśmy specjalną stronę internetową poświęconą skoczowskiej historyczce. Polecamy Waszej uwadze adres:

www.halinaszotek.ox.pl

Obecnie z książek znajdziecie tam do pobrania właśnie najnowszą pozycję "Zasłużyli na naszą pamięć", a także kilka krótkich publikacji nawiązujących do roku 2020, który w Skoczowie został ustanowiony rokiem Jana Sarkandra. Z czasem pozycji będzie przybywać.

Redakcja

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-01 20:07:00
jasper: Super idea.
2020-01-01 20:20:27
donekT: Kształtowanie lokalnej TOŻSAMOŚCI, o konkretnym charakterze, jak najbardziej powinno być promowane.
2020-01-02 07:23:52
krzysztofmn: postbolszewickim pajacom się marzy "kształtowanie tożsamości o konkretnym charakterze" - byle nie o ich, przez patologię i głupotę ukształtowanym
2020-01-02 09:02:01
donekT: Im bardziej ukształtowana TOŻSAMOŚĆ, zasób posiadanej wiedzy, świadomość, tym większy DYSTANS IDEOLOGICZNY i odporność na wszelkiego rodzaju skrajnie lewicowe (lewackie) nowinkarstwo, i nie tylko.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: