Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przypomną historię powstania

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W niedzielę działacze PZKO w Piotrowicach koło Karwiny przypomną wydarzenia sprzed 97 lat.

Przypomnijmy, że najwięcej wątków cieszyńskich wśród śląskich powstań odnaleźć można w historii pierwszego powstania śląskiego. To  właśnie z terenu Śląska Cieszyńskiego wyszedł sygnał do wybuchu powstania.   - Już od stycznia 1919 roku napływali tu uchodźcy z Górnego Śląska, którzy grupowali się w obozach dla uchodźców w Piotrowicach koło Zebrzydowic i w Strumieniu. Z Piotrowic właśnie, gdzie ulokowany był sztab Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, padł rozkaz rozpoczęcia działań zbrojnych i stamtąd też wyszedł pierwszy atak. – mówił w wywiadzie Krzysztof Szelong Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej (czytaj: Pamiętajmy o powstaniach śląskich

Na rocznicową uroczystość wspomnieniową zaprasza wszystkich  piotrowickie Koło PZKO. Impreza odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2016 roku o godz. 16:30  w domu PZKO w Piotrowicach. W programie przewidziano m.in. wernisaż wystawy "Sfrunął na Śląsk orzeł biały". Prelekcję o wyposażeniu zbrojnym powstańców śląskich. Grupa Rekonstrukcji Historycznych 4 Pułku Strzelców Podhalańskich  z Cieszyna wykona Musztrę Paradną. Nie zabraknie gier i zabaw sportowych oraz uroczystego ogniska.

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją