Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przypominamy! Co grozi za spalanie śmieci?

Nie od dziś wiadomo, że spalanie śmieci w domowych piecach jest wyjątkowo szkodliwe. Doprowadza to do powstania dymu, który nie tylko wydziela nieprzyjemny zapach, ale także zanieczyszcza atmosferę związkami metali ciężkich, tlenkiem węgla i tlenkami azotu. Z kolei, skażone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu i zatruwa środowisko naturalne.

W procesie spalania bardzo istotna jest temperatura, która przy spalaniu odpadów w paleniskach domowych jest stosunkowo niska – wtedy powstają zanieczyszczenia, szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. W tej sytuacji emitujemy do atmosfery takie zanieczyszczenia jak nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla – czad, drobny pył zawierający związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu).

Ich szkodliwość jest ogromna. Powstałe trujące związki chemiczne powodują wiele chorób, nawet śmiertelnych, m.in. astma, alergie, nowotwory – to najczęstsze konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza. Zanieczyszczenia są roznoszone przez wiatr na duże odległości, co skutkuje wzrostem ilości substancji zanieczyszczających w powietrzu atmosferycznym. Warto pamiętać, że paląc w piecu odpadami, szkodzimy nie tylko innym, ale również sobie.

Tą sytuacją zaniepokoił się jeden z naszych czytelników, który odczuwa skutki palenia odpadami w jego sąsiedztwie i próbuje reagować.

- Przykład z dzisiejszego dnia. Wieczór, godzina około 20.30, słońce zbliża się ku zachodowi , temperatura powietrza zaczyna się obniżać, człowiek chce sobie przewietrzyć dom, posiedzieć w ogródku, a tu „miły" sąsiad zaczyna kopcić z komina, zapach jakby spalały się ptasie pióra. Sytuacja powtarza się często. -  mówi czytelnik.

Czytelnik słusznie zwraca uwagę na to, że za spalanie śmieci grozi kara. Mieszkańcy mają obowiązek oddawać śmieci do utylizacji i ponosić koszty wywozu śmieci, a nie spalać w piecu co popadnie.

- Zaistniała sytuacja została zgłoszona do Straży Miejskiej, ale co z tego, gdy Straż Miejska przyjeżdża pół godziny po zgłoszeniu, gdy śmieci zdąża się już spalić. – dodaje.

 

Co w takim razie grozi za spalanie odpadów? Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów i spalanie śmieci, może grozić wysoką grzywną – nawet do 5000zł albo mandatem do 500zł. Należy również pamiętać, że płacimy za takie postępowanie przede wszystkim naszym zdrowiem i zanieczyszczeniem środowiska.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-26 20:59:13
1234567890: 500zl gdy tona wegla to 3000zl ,bardziej sie nawet oplaci palic smieciami
2022-07-26 21:09:25
edward pilich : Dopiero będą palić jak przyjdzie zima
2022-07-26 21:38:35
altacet: Skoro3000nie trzeba wydać na węgiel to będą palić byle czym,a kasa pójdzie na zabawę.
2022-07-26 23:26:29
mario172: Węgla nie dostaniesz..ale zabawny artykul..ktos gdzies cos..gdyby faktycznie miala takowa sytuacja miejsce to przecież bierze sie próbki z pieca i tyle,to po co takie glupoty pisac panie redaktorze?!?druga sprawa czekajcie, zobaczycie jak gaz podskoczy to wam galy z orbit wyskocza..o pradzie nie wspominajac..te zlodziejskie swiatle pisiory to wszystkich z torbami puszcza, tylko nie siebie!!prosze mi powiedzieć czym maja ludzie palic jak węgiel chca kupic a nie idzie go dostac?!?!a zapomnialem, przeciez mamy chrust zbierac i chalupy ocieplac...ale miszcze!!!
2022-07-26 23:31:32
krokusik: Pamietaj ciulfasie mierzący te stężenia że masz matkę, teściową, ciotkę, babcię, siostrę, ... i wiele innych osób które też chcą się ogrzać. Więc zanim pierwszy mandat wystawisz to pomyśl o wcześniej wspomnianych. Potem z podniesionym czołem wpadnij do mnie na kontrolę.
2022-07-27 06:40:51
inigo: Poczekajmy na zime i ze 2 miesiace po -20stopni codziennie. To wyprostuje wiele ekobredni, zwłaszcza jak zacznie brakować prądu i gazu
2022-07-27 08:38:31
janomo: A wiecie co ja myślę o gazie - myślę że wcale go nie zabraknie. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o ... . Zrobią tak jak z cukrem, może na chwilkę będą jakieś problemy, żeby ludzi postraszyć, a potem cena tak " dupnie " w górę, że ludzie będą " piszczeć ", ale i tak będą zadowoleni że mają gaz - nieważne po ile. Tak jak teraz jest z cukrem. Nasi " wybrańcy narodu " - i to nie ważne czy z prawej, czy z lewej, czy " czarni " z władzą nadaną z góry - oni wiedzą jak wydrenować naród!
2022-07-27 10:23:40
koszpak: Wolałbym jednak kupić drewna i chrustu zamiast wydać na lepsze auto czy wakacje, ale mieć w zimie znośne powietrze do oddychania. Są skrajne przypadki ale jednak wielu ludzi oszczędza na czystym ogrzewaniu bo liczy się tylko ciepło. A później "panie Boże, dlaczego ja" - ano dlatego, że całe życie wdychało się chemię przez 8 m-cy w roku.
2022-07-27 13:07:13
Bugs: Niemcy mają już gazosraczkę i kombinują na siłę jak znowu wszystkich w koło wyruchać.
2022-07-27 13:30:01
Wazon: u n as pala deskami z farba i jest git
2022-07-27 16:32:57
miriam11: Janomo, oczywiście że gazu nie braknie. Po nowym roku jak dostanymy rachunek po nowej stawce , to wszyscy polecymy kurki zakryncać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: