Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przyjadą z całego świata by się uczyć polskiego

W tym roku prawie 200 cudzoziemców z 30 krajów (m.in. z: Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chin, Gruzji, Indonezji, Kanady, Korei Płd., Paragwaju, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy) będzie od 1 do 29 sierpnia poznawać tajniki polskiej mowy i bogactwo naszej kultury. Na tegoroczną letnią szkołę przybędzie szczególnie duża, bo licząca ponad 60 osób, grupa studentów z Chin z uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego.

Pod kierownictwem prof. dr hab. Jolanty Tambor pracownicy i współpracownicy Szkoły poprowadzą intensywne zajęcia z języka polskiego obejmujące 80 godzin kursu. Po południu studenci będą brali udział w wykładach i seminariach z zakresu polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej, prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni.

To nie wszystko, jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Program obfituje w liczne atrakcje – gry i zabawy, koncerty, spotkania poetyckie. Przewidziane są także wycieczki dydaktyczno-krajoznawcze do najbardziej interesujących miejsc południowej Polski (Beskid Śląski, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie).

Tradycyjnie punktem kulminacyjnym letniej szkoły będą dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego oraz Wieczór Narodów. - W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego uczestnicy walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. W tym dniu przyjeżdżają do Cieszyna również studenci z zaprzyjaźnionych szkół językowych z całej Polski. Wieczór Narodów odbywa się po południu tego samego dnia i jest barwną imprezą w centrum Cieszyna. Obcokrajowcy, często w tradycyjnych narodowych strojach, prezentują swoją kulturę mieszkańcom i turystom licznie odwiedzającym latem to piękne miasto. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza na cieszyńskim Rynku – informuje Anna Gałęziowska-Krzystolik, ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego

Inauguracja XXVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia 2018 roku o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego.

(red./mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-17 13:22:06
<b>XD</b>: No i to jest piekne
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: