Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przewodnicy zapoznali się z najnowszą ofertą turystyczną regionu. Zwiedzili zamek w Grodźcu

Podczas marcowego „czwartku przewodnickiego”, czyli comiesięcznego spotkania szkoleniowego, jakie organizują przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych Cieszyn przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie przewodnicy zapoznali się z najnowszą ofertą turystyczną regionu. Zwiedzili zamek w Grodźcu.

Wcześniej jednak spotkali się przy kawie, herbacie i ciastku w Świętoszówce. Jako, że zebranie miało miejsce dzień po Dniu Kobiet, a więc 9 marca, panowie postanowili zrobić niespodziankę koleżankom z Koła.


Druga część czwartkowego (9.03) zebrania Koła Przewodników była już stricte szkoleniowa. Po zamku w Grodźcu oprowadził ich Jacek Proszyk - kustosz tamtejszego, nowootwartego prywatnego muzeum należącego do Michała Bożka i Fundacji Ustronianka. I choć zamek i tak zwiedzać można tylko z miejscowym, muzealnym przewodnikiem, to cieszyńskim i skoczowskim przewodnikom PTTK z pewnością przyda się przekazana przez Proszyka wiedza o zamku.

Sam zamek to niewątpliwie ogromna atrakcja. Niby zamków udostępnionych do zwiedzania jest wiele, ale ten jest szczególny. Jak podkreśla Jacek Proszyk – kustosz muzeum, który przejął po śp. Mariuszu Makowskim misję tworzenia tej placówki, zamek ten od innych zamków wyróżnia m.in. to, że nigdy nie uległ zniszczeniu ani przez najazdy wrogich wojsk, ani przez pożar. Oryginalnie zaaranżowana w starych, zabytkowych meblach, zamiast w nowoczesnych muzealnych gablotach ekspozycja tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Na ekspozycję tą składa się prywatna kolekcja Michała Bożka – właściciela zamku obejmująca obrazy, rzeźby, przedmioty użytkowe i z porcelany oraz szkła, broń tak palną, jak białą, zabytkowe mapy. Wszystko to we wnętrzach zamku którego część zaaranżowano tak, by był on w pełni użytkowy.

Tak więc z comiesięcznego „czwartku przewodnickiego” przewodnicy z cieszyńskiego Koła Przewodników PTTK wrócili zadowoleni z miło spędzonego czasu i z porcją nowych wiadomości historycznych, które z pewnością wykorzystają podczas oprowadzania wycieczek po naszym regionie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: