Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (28/7/16)

Dzisiejszym odcinkiem naszej serii zawładnęła ''Gwiazdka Cieszyńskiej''. To właśnie z dwóch wydań tego tytułu, opublikowanych na początku lipca 1916 roku, pochodzą wszystkie poniższe informacje:

- "Skazanie mordercy w Karwinie." Morawska Ostrawa, 28. czerwca. Dziś przed sądem polowym w Morawskiej Ostrawie zakończyła się rozprawa przeciw Franciszkowi Białończykowi, robotnikowi kopalnianemu z Karwiny, o morderstwo, popełnione na 14-letniej córce górnika Sladczyka. Rozprawa odbyła się pod przewodnictwem pułkownika porucznika Jennyego. Rozprawę prowadził kapitan audytor dr. Plenkner, bronił oskarżonego nadporucznik dr. Rosenberg.
 
Białończyka zasądzono na śmierć przez powieszenie. Po potwierdzeniu wyroku przez komendanta wojskowego Eksc. marszałka polnego porucznika Hajka został w podwórzu aresztów polowych w Mor. Ostrawie wyrok wykonany." ("Gwiazdka Cieszyńska")

- "Z Ustronia. (Nagły zgon.) Dnia 1. lipca b. r. o godz. 4. po południu zmarł nagle na udar serca ś. p. Franciszek Drobczyński, licząc 76 lat. Nieboszczyk przybył w lipcu 1854 r. z Ligoty koło Bielska z ks. proboszczem Józefem Bilowickim do Ustronia jako pasterz i ministrant. Niebawem po przybyciu do Ustronia został przeznaczony na kościelnego tutejszego kościoła parafialnego; przez 62 lata spełniał obowiązek kościelnego sumiennie i gorliwie.

Dla swej uprzejmości i cichego, skromnego usposobienia był przez wszystkich bardzo lubianym. To też pogrzeb jego dnia 3. lipca odbył się przy nadzwyczaj licznym udziale tutejszych parafian. Zasługi zmarłego podniósł w przemowie pogrzebowej ks. proboszcz Kupka. Niech odpoczywa w pokoju! - wdzięczni parafianie z Ustronia." ("Gwiazdka Cieszyńska")

- Z Pastwisk. Smutne, ale niestety prawdziwe. Podczas gdy cała Europa we krwi tonie, a tysiące naszych żołnierzy ginąć musi w obronie ojczyzny, podczas gdy drożyzna coraz bardziej daje się ludziom we znaki, a w dodatku nie wiemy, co jeszcze przyszłość przyniesie, to tylko gospodzki na Równinach zdaje się nic o tem nie wiedzieć, ponieważ u niego w każdą niedzielę i każde święto po południu odbywają się zabawy taneczne bez pozwolenia urzędu gminnego i to na wielką skalę.

Pan ten zwołuje setki niedorostków i różnych dziewczyn i tym sposobem prowadzi swój niedozwolony interes. Prosimy Szanowny urząd gminny, aby raczył zbadać to nadużycie i uczynił wszystko, co możliwe, ażeby sobie uczciwszego źródła dochodu szukał a niedziel i świąt nie gwałcił, bo stare przysłowie mówi: »Kto w niedzielę jarmarczy, temu na sól nie starczy.« - Pastwiszczanie." ("Gwiazdka Cieszyńska")  

- "Z Rudnika, Nad naszą miejscowością Rudnikiem oraz Kończycami rozszalała się zeszłej niedzieli, t. j. 25, czerwca, około godziny 5, po południu okropna burza, jakiej już długo nie byliśmy świadkami. Raz wraz uderzały pioruny a czarne chmury, otworzywszy swe zapory, spuściły istne strugi, W kilku zaledwie minutach przemieniły się nasze drogi w potoki a doliny w formalne stawy. Spadł równocześnie, ale dzięki Bogu stosunkowo krótko, a to tylko promami grad, któryby w obecnych ciężkich czasach dotkliwą był wyrządził szkodę.

Najwięcej ucierpiały rośliny okopowe, które zostały częścią połamane, częścią zaś pozwyrywane i uniesione. W poblizkiej Pruchnej uderzyło do chlewa i zabiło podobno krowę. W następny poniedziałek przeleciała nad naszą okolicą podobnie gwałtowna burza, która na szczęście nas minęła, ale na wzgórzu simoradzkiem zapaliła stodołę." ("Gwiazdka Cieszyńska")   

- "Z czem się teraz miesza tytoń? Nasi palacze, albo jak się po naszemu mówi >>kurzocy<<, pomagają sobie obecnie przy wielkim braku tytoniu, jak mogą. Do szałwii, podbiału, orzechowego liścia, kwiatu różowego dodają trochę tytoniu i palą tę mieszaninę w fajkach. Z ust takiego »kurzoka« wychodzi potem zapach znany ludziom z palenia perzu." ("Gwiazdka Cieszyńska")

- Kącik anonsowy: "(Szczepienie od ospy.) Szczepienie małych dzieci przeciw ospie przeprowadza lekarz miejski Dr. Mentel w lokalach fizykatu miejskiego, ratusz piętro 2. drzwi nro 18 w dniach 30. czerwca, 3., 4., 7., 10. i 11. lipca b. r. od godz. 2. do 3. po południu."

- "Dr Ignacy Lindner, pensyonowany starszy lekarz powiatowy, powrócił z dłuższej podróży przy końcu maja i mieszka i ordynuje jak dawniej w domu p. Józefa Tomaszka w Skoczowie Nr. 149 SchloBgasse (ulica Zamkowa)."

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-09 20:38:47
tajemnica poliszynela: \&quot;Nr. 149 SchloBgasse (ulica Zamkowa)\&quot; - niemieckie scharfes S - ß można zastąpić <br />podwójnym s - ss, a nie polskim dużym B.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: