Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (21/7/15)

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego dowiadują się z gazet m.in. o kolejnych sukcesach sprzymierzonych armii na wschodzie oraz o zatopieniu włoskiego krążownika Giuseppe Garibaldi przez austriacką łódź podwodną za pomocą torped. Przyjrzyjmy się jednak informacjom z rejonów o wiele nam bliższych:

- Od niedawna - informuje „Robotnik Śląski” - przepustki i pozwolenia na pobyt w Krakowie udziela Oddział dla spraw cywilizacyjnych cesarskiej i królewskiej Komendy twierdzy w Krakowie. Aby uniknąć zwłoki w załatwianiu, należy odpowiednie prośby o takie legitymacje adresować wyraźnie do tego oddziału.

- Przechodzimy do  lektury skoczowskiego „Ślązaka”: pomimo istniejącego surowego zakazu wolnej sprzedaży zboża, trzech rolników przywiozło zeszłej soboty kilka hektolitrów na targ cieszyński. Policja zarządziła zajęcie płodów, a rolników, którzy zlekceważyli Cesarskie rozporządzenie, podała do sądu.

- Nieco niżej, czytamy o wyroku dla 61-letniego Józefa Zamerlika z Dolnych Toszonowic, który 12 czerwca br. ze zamkniętej stajni wykradł niejakiej Albinie Polach z Nowej Wsi przy Frydku konia o wartości 400 koron. Następnie mężczyzna sprzedał zwierzę rolnikowi Mensikowi z Pałkowic za 260 koron. Trybunał cieszyńskim wydał w tej sprawie wyrok trzech miesięcy ciężkiego więzienia dla Zamerlika.

- Garść informacji z „Gwiazdki Cieszyńskiej”:  w walkach koło Lublina padł poseł do Rady państwa, Ferdynand Seidl. Zmarły działał w okręgu wyborczym Jawornik-Widnawa-Frywałdów, należał do niemieckiego stronnictwa robotniczego, które utworzył sam w Opawskiem.

- Ministerstwo rolnictwa wydało okólnik, by właściciele lasów nie zabraniali ludziom wstępu na swoje tereny i zezwalali na zbieranie jagód i grzybów. Zbiory te w czasie dzisiejszej drożyzny mogą ogromnie pomóc w łatwiejszym wyżywieniu społeczeństwa.

- Kącik anonsowy:  Jak Wasza twarz, tak i Wasze włosy potrzebują starannej, regularnej pielęgnacji, bo przez pył i pot, oraz przez rozkładowe produkty skóry na głowie stale zanieczyszcza się posadzka włosowa i włosy. Usunięcie tych nieczystości tworzy pierwszą potrzebę rozumnego pielęgnowania włosów, i rozumie samo przez się, że to zanieczyszczenie może być usunięte jedynie tylko gruntownem, regularnem myciem głowy.

Od 10 lat okazał się „Champoon z czarną głową” świetnie skuteczny. Przeto tylko tego fabrykatu trzebaby używać do obmycia głowy lub przy użycia takowego obstawać u fryzjera. „Shampoon z czarną głową” kosztuje: pakiecik 30 halerzy, również z dodatkiem żółtka z jaja, smoły lub rumianku. Jeden pakiet za darmo przy zakupie 7 pakietów.[…]

Generalny skład na Austryę: Feliks Griensteidl, Wien, I/1, Sonnenfelsgasse 8. Jedyn. fabryk. Hans Schwarzkopf T. z ogr. Por., Berlin Nr.37.”

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

 

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: