Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (39/9/16)

Na Śląsku Cieszyńskim mija kolejny tydzień 1916 roku. Fabryki narzekają na brak robotników. Bobrek zostaje zaatakowany przez kuny. W Cieszynie odbywa się licytacja przedmiotów znalezionych. Te i inne informacje zawarliśmy w dzisiejszym przeglądzie prasy sprzed stu lat.

- "Z szkolnictwa śląskiego. (40-letni jubileusz) swej pracy zawodowej na polu szkolnictwa obchodził z początkiem bieżącego roku szkolnego radca dworu dr. Fryderyk Wrzał w Opawie, który od roku 1907 pełni urząd krajowego inspektora szkolnego na Śląsku." ("Gwiazdka Cieszyńska")

- "Brak robotników. Wszystkie fabryki na Morawach i Śląsku zarówno większe, jak i pomniejsze, narzekają na brak robotników, pomimo, iż sprowadza się ich tutaj setkami, a niektórzy przyjeżdżają sami dobrowolnie z okupowanej części Królestwa Polskiego, przeważnie z Dąbrowy Górniczej i Częstochowy, a niektóre fabryki wcale nie źle płacą. Istnieje zamiar sprowadzenia znów z Królestwa Polskiego kilku tysięcy robotników, przeważnie ukwalifikowanych, jak: tokarze, giserzy, ślusarze, kowale, kotlarze, maszyniści i t. p." ("Robotnik Śląski")

- "(Kuny.) W ostatnim czasie zwiedziły część miasta na Bobrku rzeczywiste kuny i nietrwało długo a już przeszło 100 kurcząt i kilka królików padło ich ofiarą. Przed kilku dniami kuny zakradły się do kurnika agenta policyjnego Mokryego i zabrały mu z 11 dorosłych kurcząt 10. Atoli poszkodowany właściciel nie leniwy nastawił żelaza i złapał w nie jednej nocy młodą a następnie nocy wyrosłą wielką kunę." ("Ślązak")

- "(Licitacya znalezionych przedmiotów.) We środę dnia 20. b. m. odbyła się na dworcu towarowym stacyi w Cieszynie pozasądowa publiczna licytacya przedmiotów znalezionych na austryack. części c. k. uprzywil. K. B. K. a przechowanych na stacyi w Cieszynie. Dochód ze sprzedaży przeznaczyła Dyrekcya na cele Czerw. Krzyża." ("Ślązak")

- "Z Marklowic. Tutejszy nauczyciel p. Henryk Holan, pozostający obecnie w czynnej służbie wojskowej, został w ostatnich walkach odznaczony wielkim srebrnym medalem i zamianowany c. k. chorążym. Gratulujemy serdecznie i cieszymy się z tego, gdyż p. Holan i w ciągu długoletniej służby przy szkole tutejszej dał wiele dowodów pracowitości, prawości charakteru i wielkiej wytrwałości w pełnieniu swych ciężkich obowiązków służbowych! Dałby Bóg, żeby tylko zdrowo i szczęśliwie powrócił, bo takich pracowników nam trzeba!" ("Gwiazdka Cieszyńska")  
 
- Kącik anonsowy: "Naprzód w życiu postępują tylko punktualni, zaufania godni ludzie. Aby mieć te zalety, trzeba także posiadać dobry, dokładnie idący zegarek. Złe, często stojące, lekko psujące się zegarki bazarowe wyrządzają swym właścicielom wiele gniewu, omieszkania czasu, opóźnienia i kłopotu.

Tego można uniknąć, kupiwszy sobie dobry, dokładnie idący, niezawodny prawdziwy szwajcarski zegarek u dawno renomowanej firmy światowej H. Suttner w Lublanie nr. 965. Otrzyma się dobry ankrowy Remontoir zegarek, systemu Roskopf już za 4 K 10 h, niklowy łańcuszek pancerowy już za 1 koronę.

Obfity wyrób zegarków, łańcuszków, towarów złotych i srebrnych etc. znajdzie się w obficie ilustrowanym przepysznym katalogu firmy H. Suttner, która posiada własną fabrykę zegarków w Szwajcaryi i przeto bezpośrednio dostarcza po najtańszych cenach fabrycznych.
"

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: