Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (38/11/15)

W Wasze ręce oddajemy kolejny przegląd prasy, wydawanej przed stu laty na Śląsku Cieszyńskim. Pod koniec listopada 1915 roku, mieszkańcy tego terenu mogli przeczytać między innymi o tym, że...:

- Gmina miasta Morawska Ostrawa zamówiła w Galicji 1500 wagonów ziemniaków. Dotychczas na miejsce dowieziono 53 wagony. W podobny sposób miasto sprowadza większą ilość słoniny, tłuszczów i masła. Włodarze Morawskiej Ostrawy postanowili wprowadzić specjalne karty, na wzór kart chlebowych. Każda z nich ma składać się z sześciu odcinków po pół kilograma na tydzień tłuszczu, słoniny lub masła. Pomysł ten ma uchronić ludzi od wyzysku niesumiennych odsprzedawców oraz usunąć dotkliwy brak tłuszczów w okolicy („Robotnik Śląski”).  

- W nocy z 10 na 11 listopada jacyś nieznajomi złodzieje włamali się do trafiki pana Grunpelda w Cieszynie i skradli różne gatunki cygar oraz papierosów - wszystko w wartości około 300 koron. Podejrzani są: Karol Paleczny z Bielska przynależny do Oświęcimia, pomocnik piekarski, a także Jan Wojcach z Białej, pomocnik stolarski i Franciszek Skrabal z Chrzanowa przynależny do Oświęcimia, pomocnik ślusarski noszący dystynkcję kaprala.

Wszyscy trzej według ogłoszenia urzędu policyjnego w Bielsku dokonali już kilka podobnych włamań w okolicy Bielska („Ślązak”). 

- W Frydku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Sługa oficerski Foltyn, który przybył na parę dni do domu na urlop, przyniósł ze sobą rewolwer. Na życzenie teściowej, chciał on objaśnić jej mechanizm broni, która była nabita. Rewolwer nagle wypalił i trafił teściową tak nieszczęśliwie, że wkrótce zmarła („Gwiazdka Cieszyńska”).

- Cesarsko-królewski feldfebel, pochodzący z Jasienicy, Karol Duława, został odznaczony w jednej z najzaciętszych potyczek na włoskim terenie wojny nad Soczą. W trakcie walk, jeden z naszych oddziałów wyczerpał amunicję. Ogień nieprzyjaciela był bezlitosny - nie pozwalał na bezpieczne dotarcie do pobliskiego składu. W tak krytycznej sytuacji, Duława zgłosił się na ochotnika, aby dostarczyć oddziałowi potrzebny materiał.

Feldfebel ze zdumiewającą śmiałością prześlizgnął się do składu amunicji. W stosunkowo krótkim czasie udało mu się dostarczyć takiej ilości nabojów, że nasi rozpoczęli gwałtowny ogień, zmusili wroga do cofnięcia się i odegnania niebezpieczeństwa zasadzki. Za swój czyn, Karol Duława został udekorowany srebrnym medalem waleczności. Jest to chlubą dla naszego ludu, że wydał spośród siebie tak dzielnych synów dla obrony granic ojczyzny („Gwiazdka Cieszyńska”).

- Kącik anonsowy: „Fellera dobroczynnie działający, kojący ból fluid z esencji z marką „ELSA-FLUID” dla odflegmiających przepłukiwań gardła. 12 flaszek franko 6 koron, aptekarz E. V. Feller, Stupica platz Elzy Nr. 260 (Kroacya). Przeszło 100 listów dziękczynnych.”

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: