Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (28/9/15)

Witamy Was w kolejnym przeglądzie prasy sprzed stu lat. O czym pisały m.in.: ?Gwiazdka Cieszyńska?, frysztacki ?Robotnik Śląski? czy skoczowski ?Ślązak??

-  Wypadek na dworcu kolejowym w Cieszynie - informuje „Gwiazdka Cieszyńska”. Wykoleił się pociąg ciężarowy, zmierzający w stronę Bogumina. Do zdarzenia doszło niemal w tym samym miejscu, co zeszłego roku. Cztery puste wozy zostały mniej lub bardziej uszkodzone. Nie stwierdzono ofiar w ludziach. Wypadek nie spowodował większych utrudnień w ruchu kolejowym, ponieważ zatarasowane tory szybko uprzątnięto, a inne były wolne.

 -  W „Nowym Czasie” czytamy o najnowszym rozporządzeniu cesarsko-królewskiego śląskiego rządu krajowego. Dozwolił on na sprzedaż kukurydzy i produktów kukurydzianych bez urzędowego wykazu, czyli tzw. karty chlebowej.       

 - „Robotnik Śląski” informuje o podpaleniu pięciu dużych kopek (orstwi) koniczyny na polu szkolnym w Puńcowie. Niewyśledzony dotąd łotr popełnił swój podły czyn prawdopodobnie z jakiejś niepohamowanej zemsty. Należy spodziewać się rychłego wyśledzenia złoczyńcy przez żandarmerię i podania go zasłużonej karze.

 - Skoczowski „Ślązak” pisze o dwóch nieszczęśliwych wypadkach w lokalnych kopalniach. W obu przypadkach przyczynami tragedii były odpadające masy węgla kamiennego. W Górnej Suchej, na szybie arcyksięcia Franciszka, życie utracił kopacz Józef Kiedron. W Polskiej Ostrawie, na szybie Salm, jego los podzielił górnik Franciszek Borowec.

 - O pogodzie w „Gwiazdce Cieszyńskiej”: „Z końcem sierpnia temperatura znacznie się obniżyła i w niektóre dnie wynosi 12 stopni Celsjusza; pada także deszcz z przerwami. Stan taki trwa do dziś. W poniedziałek wieczorem około godz. 7. stan Olzy podniósł się nagle o więcej niż pół metra ponad normalny stan. Woda pędziła znów ze sobą odłamki drzew, krzaki, a nawet jakąś większą kładkę. W nocy rzeka znów opadła. 

 - Kącik anonsowy: Kilka źrebiąt tegorocznych dobrej rasy kupi Zarząd arcyks. ekonomii w Dębowcu poczta Skoczów. Uprasza się o nadsyłanie ofert.”

 „Gospoda w dogodnem położeniu obok kościoła przy gościńcu cesarskim jest w Skoczowie do wydzierżawienia. Zapytania należy kierować na adres: Paweł Wania, Skoczów. Pierwszeństwo w wydzierżawieniu będą miały rodziny bezdzietne lub osoby swobodne.”

 „Realność w Skoczowie nad Wisłą, o 10 morgach pola, budynki mieszkalne  gospodarcze jeszcze w nowym stanie utrzymane, przy drodze powiatowej położone, jest do sprzedania. Bliższych wiadomości udzieli Marya Künig w Skoczowie 1. 313 albo Redakcya  >>Gwiazdki>> w Cieszynie.”.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: