Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (15/1/16)

Schwytanie mordercy, zaginięcie młodej dziewczyny, kilka słów o pogodzie oraz garść informacji na temat prenumeraty lokalnych gazet. Zapraszamy na kolejny przegląd prasy sprzed stu lat:

- "Dnia 30. marca b. r. uciekł eskorcie wojskowej na dworcu w Boguminie niebezpieczny opryszek Jan Gacka, tóry w r. 1910 zamordował w Raciborzu kupcową [...] i postrzelił strażnika, ścigającego go, a następnie zbiegł. Obecnie znajdował się w więzieniu śledczem w Wiedniu, skąd miano go odstawić do Niemiec; z Bogumina udało mu się znów uciec do Strumienia, gdzie dokonał napadu rabunkowego na dwie kobiety, które ciężko zranił. Dnia 25. marca udało się tutejszej żandarmeryi przyłapać zbrodniarza, którego odstawiono do sądu obwod. w Cieszynie." ("Nowy Czas").

- "Obsługiwacz motoru elektrycznego Stanisław Malik z Mar. Gór. został dnia 3. b. m. przy czyszczeniu motoru w walcowni w Witkowicach rażony prądem elektrycznym i zginął na miejscu. Malik liczył lat 33 i był żonaty." ("Robotnik Śląski").

- Z Szobiszowic. "Tutejsza głuchoniema 20-letnia dziewczyna nazwiskiem Wiktorya Czernik wybrała się w piątek, dnia 31. marca w drogę do Karwiny do ojca i gdzieś zaginęła. Gdyby ktoś miał o niej jakie wiadomości, uprasza się uprzejmie o doniesienie do naszej gminy. ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Słów kilka o pogodzie: "Tegoroczna kalendarzowa wiosna została znacznie wyprzedzona przez rzeczywistą wiosnę, która zawitała do nas już w lutym po nadzwyczaj łagodnej zimie. Ciepła, słoneczna pogoda marcowa przyoblekła pola, łąki i ogrody nasze świeżą, śliczną zielonością, a lasy i gaje śląskie zaroiły się wesołem ptactwem śpiewającem, a kobierce kwiatków polnych i ogrodowych bąwią oczy nasze swymi przecudnymi kolorami.

Kwiecień słusznie może się tego roku chlubić swą nazwą, bo oto z końcem marca zakwitły na bardzo słonecznych miejscach drzewa owocowe, przeważnie grusze i czereśnie, a d. 31 marca zauważono w kilku ogrodach cieszyńskich i kwitnące śliwy. Pewnego rodzaju >>prima aprilis>> był dość silny mróz, jaki się pojawił w nocy z 31. marca na 1. kwietnia." ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Ile kosztuje prenumerata gazety?

a) "Gwiazdka Cieszyńska":

- całoroczna - 7 koron z przesyłką pocztową (6 bez przesyłki)
- półroczna - 3 korony 50 halerzy (3 korony)
- kwartalna - 1 korona 75 halerzy (1 korona 50 halerzy)

b) "Ślązak"

- roczna - 5 K
- półroczna - 2,50 K
- kwartalna - 1,25 K

c) "Nowy Czas"

- roczna - 4 K
- półroczna - 2 K

d) "Robotnik Śląski" (ceny wraz z przesyłką)

- roczna - 7 K 20 hal. (do Niemiec - 8 marek)
- półroczna - 3 K 60 hal.
- kwartalna - 1 K 80 hal.
- miesięczna - 60 hal. 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: