Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Protestancka jajecznia na Zielone Świątki  

Luteranie, jak wszyscy zachodni chrześcijanie, obchodzą święto Zesłania Ducha Świętego. Kolorem liturgicznym według tradycji jest czerwony, na pamiątkę języków ognia pod postacią których zstąpił Duch Boży. W wielu luterańskich parafiach, w niedzielę, w pierwszym dniu świąt, obchodzona jest też uroczystość konfirmacji. Zgodnie z dawną tradycją, luteranie obchodzą to święto przez dwa dni. W tym roku w niedzielę i poniedziałek.

 

 

Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego  Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska poinformowała, że w Święta Zesłania Ducha Świętego wspomina się wydarzenie wylania Ducha Świętego na Dwunastu Apostołów i na Matkę Zbawiciela, Marię.  - Schronieni w wieczerniku przed prześladowcami otrzymali moc Ducha Świętego, dzięki któremu bez lęku zwiastowali Ewangelię o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Według relacji ewangelisty Łukasza w Dziejach Apostolskich, Duch Święty zstąpił na Apostołów i Marię pod postacią języków ognia – wyjaśniła rzecznik.

Na Śląsku Cieszyńskim, w drugim dniu Świąt Zesłania Ducha Świętego, po nabożeństwach, wierni spotykają się przy parafiach  na tradycyjnym smażeniu jajecznicy pod gołym niebem. - Jajecznica składająca się zazwyczaj z ok. 200 jaj,  jest smażona na ognisku.  Zwyczaj ten nieznany jest w innych częściach Polski – wyjaśniła Agnieszka Godfrejów – Tarnogórska.

Duch Św., trzecia Osoba Trójcy Św., występujący w tradycyjnej ikonografii i teologii niejako w cieniu Ojca i Syna, symbolizowany jest przez ogień, światło lub gołębicę, jest Tym, który pobudza grzesznika do wiary, wzmacnia ją i odradza z popiołów zwątpienia.  - Duch Św. działający w ukryciu jest jednak głównym źródłem życia Kościoła, gdyż to On sprawia, że możemy się modlić i wierzyć – dodała rzecznik.

Warto przypomnieć, że zesłanie Ducha Świętego zmieniło losy świata. Niewielka grupa naśladowców Chrystusa, która po Jego śmierci pozostawała ze strachu w ukryciu, po otrzymaniu Ducha Świętego wyszła do świata. Już w chwilę po otrzymaniu Ducha z Nieba, apostoł Piotr wygłosił płomienne kazanie, wskutek którego nawróciło się i przyjęło chrzest około 3 tysięcy Żydów!

W krajach o tradycji protestanckiej pamięta się wciąż o tym, że są to święta z grupy najważniejszych trzech w roku, dlatego w Niemczech, Danii, Holandii i Szwajcarii, wolny od pracy jest także poniedziałek.

  anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-09 11:24:45
zbyszek-piwko: Smacznego .
2019-06-09 12:27:50
bronek91: cytat"Schronieni w wieczerniku przed prześladowcami otrzymali moc Ducha Świętego,"cytat DOKŁADNIE, jeszcze APOSTOŁOWIE i KOŚCIÓŁ nie rozpoczęli głoszenia SŁOWA BOŻEGO, już byli prześladowani. Za co? Również i współcześnie wiele środowisk próbuje zawrócić CHRZEŚCIJAŃSTWO nie tyle do WIECZERNIKA ile katakumb.
2019-06-09 12:31:07
bronek91: Niemniej wszystkim Chrześcijanom życzę stosownego BŁOGOSŁAWIEŃSTWA i smacznego jajeczka.
2019-06-09 12:53:31
tom lem: ... dobre -" Zgodnie z dawną tradycją, luteranie obchodzą to święto przez dwa dni. W tym roku w niedzielę i poniedziałek." tak jak katolicy obchodzą w tym roku Boże Ciało w czwartek.
2019-06-09 14:16:05
krzysztof.mm: jeszcze lepsze: "Warto przypomnieć, że zesłanie Ducha Świętego zmieniło losy świata" - dokładnie tak samo, jak zwycięstwo Kryszny nad demonem, hare hare...
2019-06-09 15:13:58
bronek91: krzysztof.mm Jak można zauważyć, nie czytałeś Bhagawadgity, masz również zaległości na tym polu. O ile dla Chrześcijaństwa punktem odniesienia jest MISTERIUM ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA BOGA oraz wydarzenia temu towarzyszące i związanie np. ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO, czyli m.in. rozpoczęcie publicznej działalności KOŚCIOŁA, dla Wyznawców Kryszny odpowiednikiem tego, co przedstawiłem, stanowi dialog Kryszny z Ardźuną, zamieszczony w Bhagawadgicie. Zaistniał w trakcie bratobójczej bitwy Pandawów z Kauranami pod Kurukszetrą. Zostały tam określone normy, jakimi powinni kierować się Krysznaici, zgodnie z nauczaniem Bhaktiwedanty Swami Prabhupady, który nie cieszył się popularnością w Indiach, nawet zgodnie z biografią wydaną przez jego naśladowców. krzysztof.mm, poplecznik Jurka Owsiaka powinien orientować się przynajmniej w podstawowych założeniach Kryszny. Nie brałeś jeszcze udziału w nieoficjalnym projekcie misyjnym Woodstock?
2019-06-09 15:30:04
bronek91: Co ciekawe, próby świadomego zagospodarowania wizerunku tak nazywanej Czarnej Madonny, odnajdujemy nie tylko ze strony poszczególnych środowisk nawiązujących do zawłaszczonego wizerunku tęczy. Wcześniej podobne tendencje były obserwowane również wśród Kryszniackich rozłamowców, mowa o Misji Czaitanii. Tym sposobem próbowano zaszczepić niektórym kult Kali, noszącej spódniczkę z ludzkich kończyn i naszyjnik z ludzkich głów, która czasem przedstawiana jest również z pasującą do zawłaszczanego wizerunku karnacją.
2019-06-10 08:04:21
Donek: Katolicy obchodzą święto Zesłania Ducha Świętego w niedziele i poniedziałek. W niedzielę palono ogniska na polanach lub wzgórzach albo stokach górskich wierzono że wszystkie opalone urodzaje będą rosły szybciej i będą odporne na ulewy wichury i pożary a przy tym była też to zabawa trwająca do póżnej nocy. w poniedziałek natomiast smażono jajecznicę.
2019-06-10 09:44:26
jasper: Jajecznica na kromce chleba, posypane szczypiorkiem - pychota. Rozumiem dlaczego Duch Swiety pojawil sie.
2019-06-10 09:46:29
wyśmienity cwaniaczek: te lutry powinny kebaby jeść a nie jajka z salmonellą - .........ciapaty by przygotował dla brata innowiercy ///
2019-06-10 15:24:37
bronek91: jasper, pamiętaj tylko, iż jajka powinny być jarzynowe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: