Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Projekt zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

Każda nowo przyznana od 2022 r. renta i emerytura będzie trafiać na konto odbiorcy, a nie np. przekazem pocztowym. To jedna ze zmian w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Autorem zmian w ustawie jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Według projektu zmian każde świadczenie rentowe i emerytalne przyznane po 31 grudnia 2021 r. trafi na konto. Zostanie więc wprowadzony obowiązek bezgotówkowej wypłaty świadczeń. Zmiany będą dotyczyły tylko tych osób, które nabędą uprawnienia emerytalne czy rentowe po tej dacie.

Odstępstwo od tej zasady będzie możliwe każdorazowo za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszyscy, którzy do tego czasu otrzymywali świadczenia np. za pośrednictwem listonosza, dalej będą mogli korzystać z tej formy.

Zmiany zakładają również zakończenie z niekorzystnym naliczaniem emerytury dla osób przechodzących na nią w czerwcu. Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.

Nowelizacja ustawy zakłada również wprowadzenie możliwości ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdy niezdolność powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Teraz o rentę z tytułu niezdolności do pracy można ubiegać się w ścisłym powiązaniu z koniecznością opłacania składek, lub 18 miesięcy od ustania tego okresu.

Zmianie ulegnie także zasada zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Zaliczą się do niego okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed lub po przerwie, jeśli nie była ona dłuższa niż 60 dni i jeśli niezdolność nie występuje w czasie ciąży – czytamy na stronie Ministerstwa.

Również skróci się okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, wyniesie maksymalnie 91 dni.

Na pewno pomysł m.in. związany z przesyłaniem świadczenia na konto bankowe jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dobrze byłoby aby placówki bankowe swoje bankomaty udostępniały również osobom niepełnosprawnym. Karta bankowa nie dla każdej osoby jest bezpieczna. Będąc osobą ociemniałą z terenu Skoczowa z chęcią pomogę sprawdzić dostępność bankomatu dla potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-28 18:44:43
bolo 5064: Witam. Płacąc gotówką jesteś dla władzy "niewidzialny".Robiąc przelew z konta, płacąc kartą jesteś dla władzy na świeczniku. Pomijając skandalicznie niskie oprocentowanie kont,przewyższające je opłaty za prowadzenie konta,inflację /ok.5%/ statystyczny emeryt Kowalski na tym straci.Dlaczego mamy ułatwiać inwigilację obywateli przez władzę.Gdzie ta demokracja. Podam przykład. Mam telefon na kartę. Dopóki nie byłem zmuszony go rejestrować miałem z "garncarzami" spokój.Teraz co chwila jakaś menda do mnie dzwoni aby przedstawić mi listę "niezbędnych" produktów,oczywiście w promocji /garnki z 5 tyś. pościel za 2 tyś. itp./.Nie dość tego,mówi do mnie po imieniu.Skąd ma moje dane. Gdzie to RODO.Kiedy o to pytam,telefon milknie.Tak samo jest z kontami.Jesteś dla władzy na "talerzu"."A za co pan /pani/ kupił /kupiła ten dom,to mieszkanie,ten samochód itp skoro ma pan /pani/ tak niskie dochody" Totalna inwigilacja.Wspominał o tym George Orwell w książce "Rok 1984" /wydanej w 1949 roku/.Wizjoner. Pozdrawiam.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: