Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Projekt: Demokracja i samorządność

Od 1 września 2011 roku do 31 stycznia 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie realizowany jest projekt ''Demokracja i samorządność''. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizuje go Stowarzyszenie EKoGA, działające przy ZSEG w Cieszynie.

 Cztery grupy uczniów ZSEG pod kierunkiem: O. Lorek-Brak, A. Mitręgi, J. Otręby, A. Pilorz uczestniczyły w projekcie "Demokracja i Samorządność". Projekt miał na celu stworzenie atrakcyjnej oferty edukacyjnej o charakterze szkoleniowym, skierowanej na rozwój kompetencji społecznych, poznanie mechanizmów rządzących demokracją oraz rozwijanie samorządności poprzez szereg inicjatyw obywatelskich. Uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się ze strukturą, zadaniami i kompetencjami władz lokalnych. Gościli w Starostwie Powiatowym, Ratuszu, Zdobyta wiedza pozwoli na pewno odnaleźć się bez problemu w urzędach. Zwieńczeniem podjętych działań było zwiedzanie Sejmu RP w ramach wycieczki do Warszawy. Młodzież miała okazję zobaczyć Salę Posiedzeń, Izbę Senatu, Błękitną Salę oraz wiele ciekawych miejsc związanych z pracą posłów i senatorów. Atrakcją było również zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienek, Starego Miasta.

Uczestnicy w ramach ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują" przygotowali i przeprowadzili młodzieżowe prawybory parlamentarne oraz wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zostały przygotowane kampanie wyborcze (plakaty,ulotki, hasła),a ukoronowaniem akcji było tajne, bezpośrednie i powszechne głosowanie.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu poszukiwania pracy oraz przedsiębiorczości na rynku pracy, poznali strategie poszukiwania pracy, jak i zasady sporządzania dokumentów aplikacyjnych (CV, listu motywacyjnego) i innych pism użytkowych. Tematyka zajęć dotyczyła także inicjatywy EUROPASS-lepsze szanse na rynku pracy.

Uczestnicy projektu zdobyte umiejętności wykorzystywali podczas realizacji oddolnych inicjatyw na terenie szkoły i miasta. W myśl hasła " Myśl globalnie-działaj lokalnie" została przeprowadzona akcja segregacji śmieci. Promowano również zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów-zasada "3 R". Przeprowadzono kampanię dotyczącą recyklingu oraz akcję "Sprzątnij po swoim psie". Oprócz praktycznego stosowania zasad demokracji i samorządności, angażowania się w życie społeczności szkolnej i lokalnej, pogłębiano umiejętności z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych tak istotnych we współczesnym świecie.

mat. sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: