Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prochownia: Młodzi strażacy rywalizowali

Jedenaście młodzieżówek pożarniczych rywalizowało podczas II Manewrów Ratowniczo-Pożarniczych w Międzyrzeczu Górnym.

W sobotę 16 września na terenie Prochowni w Międzyrzeczu Górnym w II Manewrach Ratowniczo-Pożarniczych wzięło udział dziesięć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z gminy Jasienica oraz jedna drużyna z Jaworza.

Uczestników przywitał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, a zarazem prezes Gminnego Zarządu OSP w Jasienicy. – Niech ten dzień będzie pełen fascynujących doświadczeń oraz okazją do spotkania z rówieśnikami z innych jednostek. Działacie na różnych płaszczyznach, bierzecie udział w różnych zawodach, ale to pożarnictwo często pozostaje poza waszym zasięgiem. Zarząd Gminny daje taką możliwość dlatego zachęcam waszych kolegów do przystąpienia, gdzie mają szansę poznać tajniki pożarnicze i zdobyć cenną wiedzę.

Każda drużyna podejmowała zadania na różnych stanowiskach przygotowanych przez opiekunów, zapewniając atrakcyjne wyzwania:

OSP MIĘDZYRZECZE DOLNE przedstawiało pierwszą pomoc, od zauważenia osoby nieprzytomnej po przyjazd pogotowia, z naciskiem na właściwą stabilizację odcinka szyjnego.

OSP MAZAŃCOWICE przygotowywało stanowisko związane z urządzeniami wysokościowymi, na którym uczestnicy uczyli się zakładania szelek i wiązania lin przy zadaniach na wysokości.

OSP GRODZIEC zorganizowało grę integracyjną, która rozwijała koordynację i pracę zespołową. Młodzież uczyła się zasad użytkowania AED, technik uciśnięć, stabilizacji poszkodowanych oraz zabezpieczania do transportu.

OSP JASIENICA prezentowało stanowisko historyczne, przedstawiając historię sprzętu i technologii w pożarnictwie oraz umundurowanie strażackie z przeszłości.

OSP ROZTROPICE koncentrowało się na kwalifikowanej pierwszej pomocy, ucząc uczestników etapów udrożnienia dróg oddechowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

OSP WIESZCZĘTA oferowało naukę wiązania lin i tor przeszkód, wymagający sprawności przy różnych zadaniach, w tym przejściu przez tunel z deską ratowniczą i torbą medyczną.

OSP Rudzica przygotowywało stację, gdzie najmłodsi mogli poczuć się jak strażacy, strącając pachołki prądem wody i ucząc się prądów gaśniczych.

OSP ŁAZY sprawdzało gotowość bojową, zadając wyzwania związane z przenoszeniem gaśnic, łączeniem węża, przejściem pod belką i innymi umiejętnościami.

OSP IŁOWNICA zajmowało się dystynkcjami OSP, losując dystynkcje do identyfikacji.

OSP MIĘDZYRZECZE GÓRNE prowadziło stanowisko łączności, wymagając od drużyn opisywania obrazków przez radiostację i rysowania ich na podstawie opisów.

OSP JAWORZE organizowało akcję ratowniczą w symulowanym budynku, gdzie uczestnicy musieli sprawnie ewakuować poszkodowaną osobę, udzielić wywiadu i pierwszej pomocy.

Komendant Gminny, st. kpt. Artur Duława, przygotował prezentację na temat ochrony przeciwpożarowej i przepisów związanych z tą tematyką.

Manewry obserwowali m.in.: wójt Janusz Pierzyna, zastępca wójta gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak, Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica, a także wiceprezes jednostki zarządu gminnego OSP Krzysztof Kuś.

Po zakończeniu wszystkich zadań na 12 stanowiskach, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami, medalami i pucharem.

Celem manewrów było przyswajanie wiedzy przez druhów w dziedzinie ochrony p.poż, nabywanie umiejętności udzielania I pomocy przedmedycznej, doskonalenie umiejętności współpracy w zespole, kultywowanie tradycji pożarniczej oraz integracja i zabawa młodych adeptów pożarniczego rzemiosła.

 Galeria zdjęć

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: