Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Problem z dojazdem do szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego pociąga za sobą szereg problemów, z którymi muszą zmierzyć się uczniowie. Jak się okazuje, zadania domowe, czy też sprawdziany, są małym zmartwieniem w porównaniu z dojazdem uczniów do szkół w Cieszynie. Szczególnie problem ten jest zauważalny w Pruchnej i Drogomyślu.

Autobusy są przepełnione, w związku z czym pasażerowie nie są zabierani z przystanków. Na kolejny trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut, w związku z czym dojazd do szkoły na czas staje się wyzwaniem. Problemem zajęli się rodzice uczniów z Pruchnej i Drogomyśla. Problemy sygnalizują również sami uczniowie. - Autobusy przepełnione, nie wpuszczają kolejnych pasażerów. Osoby jeżdżące na dłuższej trasie mają pierwszeństwo, przez tymi, którzy chcą przejechać kilka przystanków. Kierowcy nie zatrzymują się na przystankach. Autobus jest tak przepełniony, że nie ma nawet gdzie stanąć, o miejscach siedzących nawet marzyć nie można – to tylko kilka informacji, jakie pojawiły się ostatnio w mediach społecznościowych.

W związku z problemem rodzice zdecydowali się na wystosowanie listu otwartego do władz powiatu, władz gminy Strumień oraz przewoźnika. Proszą w nim o pilne rozwiązanie problemów, związanych z komunikacją publiczną. Wskazują również, że umożliwienie uczniom dojazdu i powrotu ze szkoły powinno być priorytetem, zaś rozkład jazdy autobusów każe przypuszczać, że jest inaczej. W wielu cieszyńskich szkołach zajęcia kończą się o godzinie 15:40, a ostatni autobus, którym mogą dojechać do Pruchnej, lub Drogomyśla odjeżdża z przystanku w Cieszynie o 15:15.

 

Pełna treść listu:

Szanowni Państwo,
pisząc ten list, pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie jakością i dostępnością przewozów pasażerskich z Drogomyśla i Pruchnej w kierunku Cieszyna, dokąd dziesiątki młodych ludzi codziennie udaje się do szkół średnich, jak również wyrazić rozczarowanie brakiem działań ze strony Starostwa Powiatowego w Cieszynie, zmierzających do poprawy dojazdu młodzieży.
Sytuacja, z jaką mierzymy się od początku roku szkolnego 2018/2019 jest następująca : w wyniku upadku przewoźnika Transkom, jedynym przewoźnikiem obsługującym odcinek Drogomyśl Centrum - Pruchna Centrum - Cieszyn Dworzec jest Linea-Trans.
Powodów naszego zaniepokojenia i rozczarowania jest kilka, najważniejsze z nich można sformułować w następujący sposób :
1. Możliwości przewozowe firmy Linea-Trans okazują się niewystarczające do tego, by przewieźć wszystkich zainteresowanych pasażerów, zarówno tych, którzy mają wykupione bilety miesięczne na wyżej wymieniony odcinek, jak również tych, którzy regularnie bądź okazjonalnie korzystają z tego połączenia, czego dowodem może być sytuacja, która wydarzyła się 04.09.2018 r. Pierwszy poranny autobus po godz. 7 nie zatrzymał się na przystankach Pruchna Stadnina Koni i Pruchna Centrum (prawdopodobnie na kolejnych przystankach w stronę Cieszyna podobnież), co doprowadziło do tego, że dzieci spóźniły się do szkół, będąc dowiezione przez rodziców, bądź też w ogóle nie dotarły tego dnia do szkoły.
2. Rozkład jazdy dla połączeń powrotnych z Cieszyna nie jest dostosowany do końca zajęć lekcyjnych. Większość uczniów kończy naukę po godzinie 14 lub 15. Likwidacja (względem ubiegłorocznego rozkładu obsługującego linię Transkomu) połączenia po godzinie 14, zmusza zdecydowaną większość pasażerów do korzystania z kursu po godzinie 15, na który część uczniów może nie zdążyć, jako, iż od końca zajęć do ostatniego kursu może być zbyt mało czasu, by dotrzeć na przystanek.
3. Rozkład jazdy przewoźnika na nowy Rok Szkolny był znany dopiero 31.08.2018 r. w godzinach popołudniowych, co spowodowało chaos i niepokój wśród uczniów i ich rodziców.
4. Do 04.09.2018 r. na przystanku widniał stary rozkład Transkomu, który sugerował, że ów przewoźnik nadal będzie obsługiwał ową trasę.
5. Wraz z upadkiem Transkomu, Linea-Trans podwyższyła ceny biletów o ok. 30%, co nie przyczyniło się do poprawy jakości przewozu osób, ale jeszcze spowodowało pogorszenie owych usług.
6. Linea-Trans sprzedaje bilety wyłącznie w obrębie jednej linii komunikacyjnej, co oznacza, że mając wykupiony bilet na trasę Drogomyśl Centrum - Cieszyn nie można korzystać z połączeń alternatywnych przez Skoczów, jak również, w przypadku biletów Pruchna Centrum - Cieszyn, nie można wsiadać do autobusów kursujących w kierunku Zarzecza OSP i wysiadać na przystanku Pruchna Brańczyk, pokonując dalszą drogę pieszo bądź będąc odebranym przez rodziców. W wyżej wymienionych sytuacjach, należy kupić nowy bilet. Praktyka ta nie była spotykana u innych przewoźników, dotychczas obsługujących ten odcinek.
7. Niepokoiła również dezinformacja w Starostwie Powiatowym - wielokrotne kontakty z Sekretariatem Starosty i Wydziałem Komunikacji przed rozpoczęciem Roku Szkolnego 2018/2019 nie pozwoliły rozwiać obaw co do kształtu komunikacji pasażerskiej od września 2018 r. Można było odnieść wrażenie, że sprawa ta została zbagatelizowana i nie leżała w gestii zainteresowań Starosty i Zarządu Powiatu, jak i podległych im pracowników Starostwa Powiatowego.
8. Od momentu upadku PKS-u Cieszyn, kolejni Starostowie Cieszyńscy zdają się „umywać ręce” od problemu komunikacji w powiecie, tłumacząc, iż prywatni przewoźnicy będą w stanie sami zapewnić odpowiedni poziom usług. Jednak warto zwrócić uwagę, iż samorząd powiatowy dysponuje uprawnieniami, chociażby w zakresie ingerencji w ceny biletów, jak również, jako zarządca szkołami średnimi, spoczywa na nim obowiązek zapewnienia dojazdu młodzieży do szkół.

Wobec powyższych, zwracamy się o pilne podjęcie działań w celu rozwiązania wyżej wy-mienionych problemów i organizację spotkania, na którym będzie możliwa wspólna rozmowa z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego, przewoźnika, mediów, pasażerów, ich rodziców i wszystkich zainteresowanych przedstawicieli społeczeństwa. Uprzejmie prosimy by na takim spotkaniu obecni byli :
• Starosta Cieszyński - Pan Janusz Król
• Członkini Zarządu Powiatu - Pani Lilla Salachna-Brzoza
• Burmistrz Strumienia - Pani Anna Grygierek
• Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie - Pan Grzegorz Faruzel
• Prezes Linea-Trans - Pani Alicja Lisowicz

Bardzo prosimy o pilne zajęcie się problemem

W imieniu niżej podpisanych
Janusz Hudziec

[Podpisy]

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-08 04:11:59
Martel: Cena biletu z brenna skrzyżowanie wynosiła3 zł a teraz ta sama trasa cena biletu wynosi 6.50 zł kto to widział
2018-09-08 07:09:34
john: Widzę,że ostatnio admin namiętnie kopiuje artykuły z beskidzkiej24.Tak działa portal ,który ma rzekomo 230 tysięcy odwiedzających ???
2018-09-08 09:00:48
ciotka matylda: Na tym przykładzie widać jak na dłoni brak polityki transportu masowego i polityki oświatowej na poziomie ponad podstawowym. Problemy te leżą w gestii władz powiatu. Szkoły średnie i zawodowe podległe powiatowi kształcą fachowców od lansu i balansu w klasach prawie czterdziesto osobowych podczas gdy na prowincji powoli trzeba będzie zamykać bo nad naborem nikt nie panuje. Naprzyjmować do szkół każdy dyrektor potrafi ale nikt nie myśli jak zapewnić transport. Nie pomyślał rodzic,dyrektor a przede wszystkim starosta. Ciekawi mnie o czym rozmawiali włodarze na spotkaniu z premier Beatą Szydło, z Prezydentem czy z ostatnio goszcącym w Skoczowie ministrem. Na tych spotkaniach w Skoczowie byli wszyscy włodarze naszych małych ojczyzn i przede wszystkim członkowie obecnie nam panującej partii. Czy oni tam wszyscy siedzieli i modlili się czy też korzystając z okazji zadali choć jedno pytanie na temat np. linii kolejowej i transporu masowego? Śmiem wątpić. Wszyscy pewnie na klęczkach wysłuchali głupot w stylu centralnego portu lotniczego czy milionów elektrycznych samochodów nie mówiąc już o windzie w każdym bloku czy dziesiątków mostów. Zafascynowani pieńset plus zapomnieli o zwykłych problemach trapiących obywateli. Jesteśmy w okresie maratonu wyborczego, więc jest okazja obiecać wszystko włącznie z wybudowaniem metra. Byle ciemny lud to kupił i wybrał nas do koryta. A my kretyni łykniemy te bzdury. Otrzeźwienie przychodzi zwykle po zderzeniu z rzeczywistością. Myślmy to nie boli.
2018-09-08 10:07:00
Donek: Najwięcej kursów miał Transkom do Brennej i tam w ramach konkurencji i wykończenia tej firmy Linea Trans do Brennej dał bilety w cenie 4 zł. Po upadku Transkomu ceny biletów wzrosły do 7,5 zł ile to jest procent łatwo policzyć. Mało tego wszystkie firmy Komunikacja miejska Cieszyn, Vispol, Transkom (już go nie ma) mają zniżki dla dzieci i młodzieży szkolnej i emerytów natomiast Linea Trans nie ma. Nie są też dopasowane kursy ludzi dojeżdżających na 3 zmianę np. z Brennej ostatni autobus podajże po 17. Nie wiem jak dojeżdżają Ci co nie mają samochodu. Konkurencji nie ma więc hulaj duszo piekła nie ma. I tak 3 września na przystanek Górny Bór Skoczów od 7.50 do 9.30 nie przyjechał żaden BUS ani autobus a było otwarcie roku szkolnego. Trankom miał 4 pełne autobusy o 7.08 do Cieszyna oprócz tego były Busy Linea Trans. Teraz są jak wyliczyłem 3 autobusy które przyjadą albo nie kierowca dla tych co chcą bilet kupić nie otwiera bo nie ma miejsca kanary chodzą w tych przepełnionych autobusach. Dojeżdża nie tylko młodzież ale ludzie do pracy którzy muszą być punktualnie. W autobusach tłok jak za komuny między siedzeniami stoi się jak śledzie poupychani nie wiem czy tak można. Nie wiem czy starosta cieszyński wie o tym a jak nie to zapraszam go na przystanek autobusowy Górny Bór w Skoczowie od godz. 6.55 - 8.30 na jeden kurs na jednej nodze może zmieni zdanie o tej firmie.
2018-09-08 11:10:23
ferdek: Wszelkiej maści radni = bezradni, władze powiatowe mają w ..upie zwykłych szarakow. Oni jeżdżą autami albo ich woza. Ale pyski pchac do zdjęcia przed wyborami to każdy potrafi. Ja się pytam gdzie jest senator KOPEC któremu tak zawsze zależy na komunikacji, ale chyba tylko przed wyborami żeby się do koryta dochapac
2018-09-08 15:39:49
bronek91: Współczuję wszystkim, których dotyczy opisywany problem, mnie również, tylko w mniejszym zakresie. Kiesik kursował PKS Cieszyn i wszystko było ok, tylko komusik się w 2010-2012 roku Stele zamarzyły i cały powiat po dzień dzisiejszy odczuwa tego konsekwencje. A co do rynku transportowego w powiecie, kiesik jak te problemy powstawały i snułem nieciekawą przyszłość, pewni wolnorynkowcy i będący wtedy przy władzy politruki godali W O L N Y _R Y N E K_ W S Z Y S T K O_ U S T A B I L I Z U J E a problemy to tylko kwestia chwili do lat 2. Mamy, już kończy się 2018 rok a nie 2012 a rozwiązania jak ni ma, myślę iż nie bydzie. Musi zostać przywrócony podmiot publiczny na rynek a dolegliwości będą stopniowo ograniczane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: