Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Prezydent RP oficjalnie otworzył Park w Wiśle

Uroczystego otwarcia Parku im. Kopczyńskiego w Wiśle oraz odsłonięcia pomnika ''Źródeł Wisły'' dokonał Prezydent RP. Bronisław Komorowski odwiedził Perłę Beskidów w Piątek (13.06). Ważnym punktem uroczystości było również zasadzenie Dębu Wolności oraz nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wisła.

13 czerwca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odwiedził Wisłę. Choć jak wiadomo Prezydent jest częstym gościem w Zameczku na Zadnim Groniu, tym razem Jego wizyta była związana z uroczystością jaką włodarze Miasta przygotowali w związku z otwarciem zmodernizowanego Parku im. Kopczyńskiego.

Prezydent, Burmistrz Miasta Wisła Jan Poloczek, radni, zaproszeni goście oraz mieszkańcy spotkali się przy pomniku „Źródeł Wisły”, który również został zrewitalizowany. O jego symboliczne odsłonięcie, jak również o zasadzenie w tym miejscu Dębu Wolności został poproszony Prezydent. - Bardzo dziękuję za możliwość odsłonięcia pomnika, który sam w sobie jest pewnym powrotem do źródeł. Źródła kojarzą się z Wisłą, bo tutaj są te magiczne źródła polskiej tradycji, obyczajów, polskiej tożsamości, polskiej dumy i marzeń (…). Z tymi źródłami to zawsze jest tak, szczególnie w górach, że czasami, aby dojść do źródła zawsze trzeba iść lekko albo mocno pod górę i zawsze pod prąd (…). 25 lat temu poszliśmy pod prąd historii, realizmu politycznego i wygraliśmy w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Wygraliśmy naszą polską wolność (…). – mówił Prezydent. Dodał również, iż ten właśnie pomnik „Źródeł Wisły” ma niezwykłą wartość historyczną. Ten pomnik to wspomnienie nie tylko czasu, kiedy Wisła zyskiwała swoją rangę ważnego miejsca w Polsce i polskiej świadomości, ale także już była tym miejscem ważnym ze względu na obecności prezydenta Ignacego Mościckiego. Dzisiaj można powiedzieć (…), iż przywracając kształt tego pomnika zbliżony do tego jaki był w okresie międzywojennym też wracamy trochę do źródeł (…).

Prezydent podziękował również za możliwość zasadzenia Dębu Wolności. - Wszyscy byśmy chcieli, aby ta polska wolność umacniała się, aby szła w górę i cieszyła oczy, żeby ten dąb polskości był coraz mocniejszy, coraz mocniej zakorzeniony (…) – podkreślał. Dalsze uroczystości odbyły się w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Prezydent odebrał tam z rąk Burmistrza Miasta oraz Przewodniczącego Rady atrybuty Honorowego Obywatela Miasta Wisła. - Dziękujemy Panie Prezydencie, że jest Pan z nami. Nie tylko dziś, ale przez cały czas pańskiej prezydentury. Wizyty Pana Prezydenta budują pozytywny wizerunek Wisły za co Panu dziękujemy – mówił Jan Poloczek, Burmistrz Miasta Wisła.

Decyzja o przyznaniu Prezydentowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wisła została podjęta przez radnych jednogłośnie podczas Sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 maja. - Nie miałem żadnych wątpliwości, by przyznać ten tytuł Prezydentowi. Myślę, że Rada, która to jednogłośnie uchwaliła też nie. I myślę, że podobnie uważają wszyscy mieszkańcy Wisły – przyznał włodarz miasta. Połączenie tych dwóch uroczystości zarówno odsłonięcie pomnika „Źródeł Wisły” jak i nadania tytułu Honorowego Obywatela nie jest przypadkowe. Ponieważ pierwszy pomnik w tym parku w 1937 roku odsłonił prezydent Ignacy Mościcki, który należy do grana Honorowych Obywateli Wisły. Doszedłem do wniosku, iż byłby to dobry moment, aby historia zatoczyła koło – dodał Jan Poloczek.

Chciałem serdecznie podziękować za wyróżnienie, bo tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wisły jest wyróżnieniem. Wyróżnieniem, które bardzo sobie cenię. Cenię sobie z wielu powodów także dlatego, że w ten sposób znalazłem się w bardzo ciekawym gronie osób wyróżnionych przez Wisłę. Dodatkowym także bardzo ważnym dla mnie powodem jest to, że czuję, że częściowo znalazłem się w ramach pewnego wspólnego myślenia, wspólnego działania wszystkich mieszkańców, obywateli Wisły (…). Podczas mojej pierwszej wizyty w Wiśle mówiłem, że znajduję tak jak na całym Śląsku, także i na tym zielonym Śląsku bardzo ważne wskazówki co do tego, co jest potrzebne Polsce. Coś co urzeka w Wiśle to nie tylko przyroda, ale także ludzie – mówił Prezydent.

Podczas uroczystości na scenie zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna z Państwowej Szkoły Muzycznej z Wadowic.

 

Marta Szymik


źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: