Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Premier otworzył interkonektor gazowy w Cieszynie

Premierzy Polski Donald Tusk i Czech Petr Nečas otworzyli w Cieszynie polsko-czeskie połączenie gazowe. - To kolejny krok w budowie jednolitego rynku energetycznego w Europie - powiedział szef polskiego rządu.

Premier wyjaśnił, że nowe połączenie gazowe wpisuje się w strategię zapewniania bezpieczeństwa energetycznego w Europie, a w przyszłości ułatwi swobodny handel gazem. - Liczymy, że połączenie będzie elementem korytarza Północ-Południe, tak by mógł nim swobodnie przepływać gaz z polskiego terminala LNG w Świnoujściu - powiedział Premier o polsko-czeskim gazociągu

Początkowo połączenie pozwoli na przesył do Polski około 0,5 mld m3 gazu rocznie. Docelowo przepustowość gazociągu ma być sześciokrotnie większa. Budowa po stronie czeskiej i polskiej rozpoczęła się w 2009 roku.
 
W środę premierzy Polski Donald Tusk i Czech Petr Nečas otworzyli w Cieszynie polsko-czeskie połączenie gazowe - To kolejny krok w budowie jednolitego rynku energetycznego w Europie – mówił podczas uroczystości szef polskiego rządu.

POSŁUCHAJ


Nasza prezydencja w Unii Europejskiej w 2009 roku została naznaczona poprzez kryzys gazowy.  – powiedział podczas spotkania premier czech Petr Nečas.
 
 
„Budowa krótkich połączeń między istniejącymi sieciami – to zakładaliśmy inwestując w interkonektor” – dodaje Jan Hadam prezes zarządu Gaz system sa. Nasze urządzenia mają możliwość przepuszczenia nawet do 1/3 całego importowanego gazu do Polski. - mówi Hadam
 
 
W tym roku gaz popłynie ze strony czeskiej do Polski. Koszt budowy nowego połączenia wynosi ok. 120 mln zł. Budowa dofinansowana była ze środków unijnych.
Nie ukrywam, część mieszkańców, przez których działki gazociąg przebiega mieli z tym nieco problemów – mówi burmistrz Skoczowa Janina Żagan. Ale oczywiście były odszkodowania a sama gmina też skorzysta na tym połączeniu - dodaje
 
 
 Jan Bacza & PL


Zobacz fotoreportaż>>>

Zobacz wideo: (źrodło: http://www.youtube.com/user/KancelariaPremiera)

źródło: mat.pras./ox.pl/ RAdio 90
dodał: JBRT,CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: