Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pożyczka i absolutorium w Brennej

Za nami siódma w tej kadencji sesja Rady Gminy Brennej. Najważniejszym tematem posiedzenia były finanse.

Radni udzielili absolutorium Wójtowi Gminy Brenna z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2010. Zadłużenie gminy na 31 marca 2011 roku wynosi ponad 16,7 mln złotych, przy czym ponad 1,8 mln złotych stanowi pożyczka z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie funduszy z Unii Europejskiej. Planowane dochody gminy na koniec marca 2011 roku wynoszą blisko 36,7 mln złotych.

Rada Gminy wyraziła zgodę na zaciągnięcie długoterminowego kredytu w wysokości dodatkowych 2 mln złotych. - Gmina nie powinna się więcej zadłużać, dlatego byłem przeciwny tej uchwale – tłumaczy radny Piotr Greń, który - jako jeden z dwóch radnych - głosował przeciw. - Co prawda sytuacja budżetowa w ościennych gminach wygląda bardzo podobnie, ale jestem zdania, że powinniśmy pracować tak, by nie powiększać budżetowego zadłużenia – tłumaczy.

- Gminna Brenna realizuje wiele inwestycji współfinansowanych z funduszy zewnętrznych , które często trafiają do nas dopiero po ich realizacji – wyjaśnia Iwona Szarek, Wójt Brennej. - Dlatego zmuszeni jesteśmy do zwiększenia zadłużenia. Wraz z wpływem funduszy zewnętrznych nasze zadłużenie będzie maleć – tłumaczy.

Czy obecne zadłużenie jest niebezpieczne dla gminy? - Każdorazowe zaciągniecie kredytu czy pożyczki jest opiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ten organ może wydać negatywną opinię. Tak się nie stało. Obecne zadłużenie w żaden sposób nie jest niebezpieczne dla gminy – tłumaczy Joanna Macura, Skarbnik Gminy Brenna.

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: