Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj mój świat - Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Godność to tarcza, która chroni przed niezrozumieniem i złym słowem. Zobacz jaki jestem, poznaj mój świat, uwierz we mnie, bądź moim przyjacielem, daj mi szansę... apelowały osoby z niesprawnością intelektualną podczas uroczystego pochodu wokół cieszyńskiego rynku.

11 maja w samo południe na cieszyńskim rynku rozpoczęły się obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Organizatorem przedsięwzięcia było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie.

Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z zaprzyjaźnionych placówek Powiatu Cieszyńskiego i gości z Czeskiego Cieszyna, pokazy, prezentacje, a także koncerty i wystawy. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które organizatorzy przygotowali z myślą o tym szczególnym dniu. 

- Niepełnosprawność intelektualna obciążona jest, największym wśród niepełnosprawności, niezrozumieniem i piętnem. Osoby nią dotknięte najłatwiej spychane są na margines, pozbawione nauki, pracy, kontaktów z ludźmi, a także poniżane, i jest to bez większych sprzeciwów akceptowane społecznie. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, aby zmienić tą krzywdzącą sytuację, organizuje co roku w maju Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzień Godności poprzedzany jest różnego rodzaju akcjami, wystawami, happeningami, konferencjami itp. - podkreślają organizatorzy imprezy. 

Tegorocznej akcji przyświecało hasło: „Nasza godność, twoja godność”. - Może dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze dostrzegą państwo w osobach niepełnosprawnych to, co dla każdego z nas powinno być najważniejsze – radość życia, otwartość, szczerość, uczciwość, sprawiedliwość, naturalne dążenie do wyrażania swoich emocji...- rozpoczęła spotkanie Małgorzata Parypińska sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. 

Tego dnia każdy, kto włączył się w obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” mógł pozostawić po sobie ślad. Jako pierwszy ślad swojej dłoni na olbrzymiej planszy pozostawił Adam Swakoń wiceburmistrz Cieszyna. - Cieszę się, że są takie momenty, takie dni, takie uroczystości... podczas których mówi się w sposób otwarty o ludziach, którzy potrzebują odrobinę więcej serca, ciepła i miłości... - podkreślił dokonując uroczystego otwarcia Dnia Godności wiceburmistrz Cieszyna.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: