Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstaniec na Śląsku Cieszyńskim

Od czwartku (12.09) pasażerowie Kolei Śląskich mogą podróżować pociągiem, który upamiętnia 100. rocznicę Powstań Śląskich. W sobotę specjalny skład przejeżdżał przez nasz region.

"Powstaniec Śląski" (bo tak nazywa się pociąg) kursował w ramach weekendowej linii Kolei Śląskich, która rozpoczyna się w Gliwicach i jedzie m.in. przez Strumień, Chybie, Ustroń do Wisły. W grodzie pod Czantorią sfotografował go radny Paweł Sztefek.

W czwartek pociąg został oficjalnie zaprezentowany w Katowicach. - „Powstaniec Śląski” symbolizuje coś, co jest mi szczególnie bliskie – że pamiętając o przeszłości jednocześnie bardzo mocno patrzymy w przyszłość, szukamy jak najlepszej przyszłości dla naszych rodaków. Twarze, które tu widzę: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski – to wielkie postaci z przeszłości, które są dla nas wzorem - mówił dla portalu Kolei Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Zarząd przewoźnika planuje, aby pociąg upamiętniający wydarzenia sprzed 100. lat dotarł do wszystkich miejscowości, które obsługiwane są liniami Kolei Śląskich. Są to gminy nie tylko na terenie naszego województwa - spółka obsługuje połączenia łączące Śląsk z Małopolską, a nawet zagranicą (czeski Bohumin).

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-16 15:45:40
ciotka matylda: Szukali złotego pociągu w Wałbrzychu a ten znalazł się na Śląsku. Złote pociągi, trawa malowana na zielono bo p.o.premiera startuje ze Śląska! Szykujcie "willę" Gierka bo niedługo Pan Prezes będzie się przeprowadzał. Przy okazji warto też wyremontować "willę" Jorga bo chyba premier też się przeniesie! Te chałupy się im po prostu należą! Wojciech Korfanty, Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski chyba w grobie się przewracają jak widzą takiego pierwszego "Ślązaka".
2019-09-16 16:35:48
krzysztof.nn: w kreowaniu propagandowych i d i o t y z m ó w PiS nie ma sobie równych
2019-09-16 17:21:28
donekT: A Wałbrzych gdzie się znajduje??? Korfanty z pewnością się przewraca, zważywszy na funkcjonowanie w regionie grupek lansujących rzekomą "narodowość śląską", oddzielanie Śląska od Polski i próbę przeciwstawienia ośrodkowi centralnemu, próbę REGIONALIZACJI PAŃSTWA w szczególności proponowaną przez pewną linię poglądową. A najbardziej, to Korfanty przewraca się przez wzgląd na współczesne opluwanie i szkalowanie wyznaniowości.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: