Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstaje bank ofert

Dużą szansą dla bezrobotnych może być program Eures Beskidy, polegający na transgranicznej współpracy publicznych służb zatrudnienia Polski, Czech i Słowacji. Trwa już budowanie bazy danych, a urzędy pracy przygotowują się do pomocy mieszkańcom regionu, którzy będą szukać pracy u naszych południowych sąsiadów. Wstępne rozeznanie wskazuje. że Polacy będą mieli szansę zatrudnienia głównie w branży motoryzacyjnej i elektronicznej, kiedy w Czechach i na Słowacji ruszą zagraniczne fabryki. Swobodny przepływ osób związany z wejściem do Unii Europejskiej pozwala na niczym nieskrępowane poszukiwanie pracodawców. W kopalniach za Olzą robotę już znalazło wielu polskich górników. Korzystanie z przygranicznego rynku pracy ma ułatwić program Eures-T. Śląsk w tej mierze uznawany jest za najbardziej perspektywiczny region i ma szansę jako pierwszy otrzymać finansowe wsparcie z unijnych środków. Mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie jest Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie, który współpracuje blisko z podobnymi placówkami we Frydku Mistku, w Czeskim Cieszynie, Karwinie i Trzyńcu.
- Eures ma ułatwić dostęp do szerokiej informacji d1a osób poszukujących zatrudnienia i pracodawców. Obejmuje też doradztwo zawodowe oraz wymianę pomiędzy partnerami danych odnośnie wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy, systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych. W każdym powiatowym urzędzie pracy działająjuż doradcy Euresa - mówi Przemysław Koperski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. O przygotowaniu do utworzenia partnerstwa transgranicznego Eures-T Beskidy mówiono ostatnio w Ustroniu, gdzie odbyło się seminarium szkoleniowe z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz urzędów pracy z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec. Goście zza zachodniej granicy dzielili się doświadczeniami z funkcjonowania takich partnerstw na pograniczu austriacko-szwajcarsko-niemieckim oraz niemiecko-francusko-luksemburskim.
Barbara Polańska-Siła, krajowy menedżer Eures, przedstawiła ideę partnerstw transgranicznych. Zapoznano się też z rynkiem pracy i mobilnością zawodową w polskiej, czeskiej i słowackiej części obszaru partnerstw EuresT Beskidy- Opracowane zostały harmonogramy działań do końca tego roku oraz na lata
2005 - 2006. Program ruszy oficjalnie po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto wiedzieć, że od połowy kwietnia działa wojewódzka baza osób poszukujących pracy za granicą. Do połowy sierpnia zarejestrowało się w niej 1340 osób.
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: