Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powiat: ruszają remonty dróg

Drogi Powiatowe ul. Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych zostaną wyremontowane. Place budowy zostały przekazane. Łączna wartość zadania wynosi 4,03 mln zł brutto.

Powiat Cieszyński rozpoczyna realizację zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej ul. Tuwima w Kaczycach i ul. Korczaka w Kończycach Małych od DW 937 do granicy państwa z Republiką Czeską – część I”.

- Staram się swoje wypowiedzi przedstawiać Państwu merytorycznie, ale dzisiaj postanowiłem trochę inaczej. Otóż swoją wypowiedź przedstawię poprzez „Tłuste Czwartki”. Jak Państwo sobie przypominacie w zeszłym roku właśnie w „Tłusty Czwartek”, nastąpiło podpisanie umowy na remont 2,5 km odcinka ul. Tuwima w Kaczycach i ul. Korczaka w Kończycach Małych na kwotę 3 000 000 zł. Tak się składa, że w tym roku może nie sam Tłusty Czwartek, ale dokładnie tydzień po tym święcie, w Starostwie Powiatowym w Cieszynie nastąpiło przekazanie placu budowy. Droga zostanie wzmocniona, przebudowana, gruntownie wyremontowana, poszerzona na łukach. Nie będę się wdawał we wszystkie szczegóły techniczne, ale jeżeli wszystkie plany powiodą się, to remont powinien zakończyć się w listopadzie, uwzględniając jeszcze pełne rozliczenie. Mam nadzieję, że po tych dwóch Tłustych Czwartkach, będziemy mieli wspaniały prezent pod choinkę-  powiedział Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.

- Podpisana rok temu umowa pozwoli zrobić nam znacznie więcej. Warto było czekać, bo wniosek został złożony trzy lata temu  - i tu ukłon w stronę poprzedniego Zarządu Powiatu z Starostą Cieszyńskim Januszem Królem. Najważniejsze jest to, że ta istotna dla mieszkańców droga będzie porządnie zmodernizowana-  dodaje Marcin Ślęk, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. 

Wniosek o dofinansowanie złożony został jeszcze w 2018 roku i zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowanych tj. około 2,5 mln zł. - W lutym ubiegłego roku udało się zawrzeć umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie dla tego zadania. W czwartek, 18 lutego 2021 r. przekazaliśmy plac budowy wykonawcy. Zadanie dotyczy przebudowy ulicy Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych na długości około 2,5 km. Jest to jeszcze nie wyremontowany odcinek na dojeździe do granicy z Republiką Czeską. Zakres przebudowy polega na wzmocnieniu istniejącej konstrukcji drogi oraz wykonaniu nowego pakietu warstw bitumicznych, zostanie wykonane ujednolicenie jezdni do szerokości 5,5 m z poszerzeniami na łukach, przebudowa skrzyżowań z drogami podporządkowanymi, odtworzenie poboczy utwardzonych oraz wykonanie odwodnienia drogi. Zakładamy, że realizacja zadania potrwa do połowy listopada bieżącego roku. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające i dobra organizacja budowy, być może wykonawcy uda się sprawniej przeprowadzić tę realizację. O wszelkich utrudnieniach związanych z realizacją zadania, będziemy na bieżąco informowali na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, jak również Urzędu Gminy w Zebrzydowicach - informuje Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.


Wkład własny zostanie sfinansowany przez Powiat Cieszyński i Gminę Zebrzydowice wynosi po 50%. Planowany termin zakończenia zadania to 12.11.2021 r. Jednostką prowadzącą zadanie jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie.


Red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-20 22:02:18
Selma: Zapomnieliście dodać, ile drzew do wycięcia w związku z tym. Bo w Dzięgielowie np. 98.
2021-02-20 22:45:01
Adelajda.Heska: Selma - Rosnące drzewa nie rozwiązują problemu smogu, ani też nie uratują nas przed kryzysem cieplarnianym. Polska jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o zatrucie powietrza (smog) w Europie. Jeżeli chodzi o lesistość - jesteśmy bodajże na 7 miejscu w Europie, czyli nie ma źle, ale też bez rewelacji. Co do działań proekologicznych - trzeba nam działań globalnych - np. przestawianie rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych na korzystanie z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, pompa ciepła, pełna termomodernizacja) oraz uczciwa segregacja śmieci, stosowanie zasady zero waste. Zamiast jeżdżenia do pracy prywatnym samochodem, korzystanie z publicznego transportu. Poza tym każdy z nas powinien sadzić nowe drzewka, ponieważ stare drzewa, podobnie jak i ludzie także umierają! Dopiero wtedy poprawi się stan powietrza w naszym kraju. Na szybko próbowałam policzyć znajomych, którzy, oprócz mnie, są w pełni zmodernizowani pod kątem OZE (ocieplenie budynku, fotowoltaika, pompa ciepła), do głowy przyszła mi tylko 1 rodzina, a grono znajomych mam naprawdę szerokie....
2021-02-21 14:51:02
Bugs: Najbardziej to się ucieszą "tirowcy" co sobie skracają drogę do granicy albo ci co jeżdżą do firm na starej kopalni. Ale jest szansa, ze zanim skończą remont tej drogi zawali się most nad torami w Kończycach.
2021-02-21 17:21:57
bohun 01: Panie starosta a kiedy remont ul. Hażlaskiej w Cieszynie. Zapraszam na przejażdżkę jak panu powypadają plomby w zębach na dziurach to może pan w końcu zauważy problem. Wstyd dla miasta i powiatu taka ulica w XXI w w mieście aspirującym do grona perły turystyki , przebiegająca przy dosyć ważnych obiektach turystycznych - być może trzeba zainteresować tym jak wygląda ulica prowadząca do istotnych dla nich miejsc Światowy Kongres Żydów (o wyglądzie tych miejsc już nie wspomnę) to może wtedy przypomnicie sobie że taka ulica istnieje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: