Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Posłuchaj kolęd, uratuj organy

''Czas radości'' - tak brzmi tytuł X koncertu, organizowanego w ramach pierwszej edycji akcji ''Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego''. Powodów do radości nie brakuje, gdyż zebrano już 140 tys. zł, co napawa optymizmem i daje nadzieję na to, że organy zostaną ocalone przed zniszczeniem. Koncert kolęd odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 stycznia w kościele Jezusowym. Akcja organizowana jest przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Cieszynie.

Gdyby nie grupa młodych ludzi, zafascynowanych muzyką organową, wspaniałe zabytkowe organy kościoła Jezusowego w Cieszynie zostałyby spisane na straty. Na szczęście, wiosną 2012 roku podjęto działania, mające na celu ratowanie instrumentu przed zniszczeniem.

- Największy cieszyński instrument zbudowany został w 1785r. przez organmistrza Franza Horčičkę z Frydku. Niestety, nie ominęła go zawierucha I wojny światowej, podczas której zabrano z niego wszystkie cynowe piszczałki – opowiada Piotr Sikora, dyrygent Wyższobramskiego Chóru Kameralnego zaangażowany w akcję ratowania organów. - Po wojnie postanowiono naprawić okaleczone organy. Remont, a w zasadzie budowę nowego instrumentu, zlecono firmie Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą, jednej z najlepszych w ówczesnej Europie. Budowniczy umiejętnie rozbudował zachowany barokowy prospekt, w którym umieszczono nowy romantyczny instrument (opus 1259), zachowując 112 drewnianych piszczałek z XVIII w. Monumentalne i doskonale wkomponowane w architekturę kościoła organy o pneumatycznej trakturze, posiadają 36 registrów, 3 manuały i pedał. Ich brzmienie wydobywane jest z 2067 piszczałek, z których najdłuższe przekraczają 5 m, najmniejsze zaś mierzą zaledwie 6 cm.

Instrument służy podczas nabożeństw oraz licznych koncertów nieprzerwanie od 1923 r. Po 90 latach użytkowania konieczny jest kapitalny remont, który przywróci organom ich dawny blask.

- Największe zagrożenie stanowi dla organów obecność kołatka - szkodnika, który bezpowrotnie niszczy piszczałki oraz drewniane elementy konstrukcyjne. Ratunek jest niezbędny! - mówi Piotr Sikora. 
- Aktualny kosztorys prac na remont instrumentu wraz z prospektem opiewa na sumę 1.100 000 złotych! Parafia podjęła starania o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków zewnętrznych, pracując jednocześnie na wkład własny do projektu.

Wszelkie informacje związane z instrumentem, jego historię oraz dotyczące go aktualności, jak również zdjęcia zniszczonego wnętrza organów można znaleźć na oficjalnej stronie akcji www.ratujmyorgany.pl. W celu ratowania instrumentu zorganizowano cykl koncertów muzyki organowej, chóralnej i kameralnej, podczas których zbierane są środki na fundusz remontowy. Od maja 2012 r. odbyło się dotychczas 9 koncertów, podczas których wystąpiło łącznie ok. 700 wykonawców!

Wystąpili:
1. Prof. Elżbieta Karolak – organy, Magdalena Hudzieczek-Cieślar – sopran (maj)
2. Marcin Armański – organy, Kornelia Dorighi – flet (czerwiec)
3. Joanna Marciniak – organy, Joanna Postrzednik – skrzypce (lipiec)
4. Katarzyna Brzozowska – organy, Wyższobramski Chór Kameralny (sierpień)
5. Nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego
   w Cieszynie (wrzesień)
6. Mirosław Berek, Joanna Stawarz, Wojciech Wantulok – organy, Wanda Przybyla,
  Urszula Chwastek – skrzypce, Karol Folwarczny – trąbka, Tomasz Przybyla –
  saksofon, Daria Branny, Kamila Stawarz, Kornelia Dorighi – flet, Wioleta
  Stronczek – fortepian, Chór Kościelny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w
  Cieszynie pod dyr. Joanny Sikory (październik)
7. Tomasz Mońko – organy, Anna Trefon – harfa (listopad)
8. Chóry Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (listopad)
9. Paweł Seligmann – organy, Paweł Konik – bas-baryton (grudzień)

Brzmienie zabytkowych organów poznać można również dzięki wydanej płycie-cegiełce. Nagrania zrealizowane zostały przy udziale znakomitego organisty Pawła Seligmana oraz Wyższobramskiego Chóru Kameralnego, pod dyr. Piotra Sikory. Koncerty oraz płyta zostały dobrze przyjęte przez mieszkańców Cieszyna, którzy hojnie wspierają akcję, przychodząc na koncerty, nabywając płytę oraz wpłacając pieniądze na specjalnie utworzone konto. Dotąd udało się zebrać ponad 140 tys. złotych.

W ramach akcji "Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego" już wkrótce odbędzie się finałowy, X koncert zatytułowany "Czas radości". W sobotę, 19 stycznia, o godzinie 16:00 w kościele Jezusowym z radosnym programem kolędowym wystąpi Chór Mieszany „Echo” z Zebrzydowic pod dyr. Jadwigi Sikory, Arkadiusz Popławski – organista katedry we Fromborku oraz cieszyńska poetka Beata Sabath.
 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: