Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

 Poślizg w ważnej inwestycji

Samorząd Chybia i przedsiębiorstwo z Warszawy, które wygrało przetarg na adaptację budynku dawnej cukrowni na dom kultury, odstąpili od umowy. To oznacza, że planowana na ten rok przeprowadzka kulturalnych instytucji do nowej siedziby, na pewno się nie odbędzie. Gmina chce inwestycję sfinalizować pod koniec 2023 roku.  

Andrzej Bury, sekretarz gminy poinformował, że na dokończenie inwestycji Chybie otrzymało z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład dotację w wysokości 4,9 mln złotych. Dodał, że nim gmina ogłosi kolejny przetarg, konieczne jest wykonanie inwentaryzacji aktualnego stanu przedsięwzięcia. - Pewne prace już zostały wykonane. Trzeba ustalić co dokładnie. Nowy wykonawca musi to wiedzieć. - podkreślił sekretarz.

Dodatkowo nadzór budowlany nakazał przeprowadzenie prac naprawczych w obiekcie po dawnej cukrowni. - Powstaje dokumentacja projektowa tego zadania. Powinna być gotowa do końca sierpnia. - wyjaśnił Andrzej Bury.

Przetarg, który miałby wyłonić nowego wykonawcę całego przedsięwzięcia, powinien zostać ogłoszony w ostatnim kwartale br.

Przypomnijmy, że adaptacja budynku dawnej cukrowni ruszyła jesienią 2020 r. Planowo zakończyć się miała jesienią 2021 r. Plany pokrzyżowała m.in. pandemia COVID-19.

Dom kultury w Chybiu od lat działa w ciasnych pomieszczeniach amfiteatru. Po modernizacji obiektu po dawnej cukrowni, znajdzie się tam  m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza. Istniejący taras zostanie dostosowany do przeprowadzania na nim zajęć plenerowych. Zamontowane zostaną kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

Realizacja inwestycji pozwoli na to, aby wszystkie instytucje kultury funkcjonowały w miejscu, w którym nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy „Klaps”, który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: