Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ponad 3 miliony na wieś

Parafia w Drogomyślu i gminy: Strumień, Istebna, Hażlach, Goleszów, Chybie, Skoczów, Dębowiec i Zebrzydowice - ci wnioskodawcy otrzymali pieniądze na dofinansowanie projektów w ramach wojewódzkiego programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W całym województwie śląskim na rozwój wsi przewidziano ponad 48 mln zł, podzielonych po miedzy 139 z 161 wnioskodawców . Z powiatu cieszyńskiego dofinansowano 9 projektów. Skoczów otrzyma 500 tys. zł na przebudowę Domu Rolnika w Harbutowicach, tyle samo Istebna na zagospodarowanie terenów przy Szkole Podstawowej nr 1 na cele sportowo–rekreacyjne - powstaną place zabaw, boisko, bieżnia parkingi. 500 tys. zł trafi tez do Strumienia na budowę obiektu sportowego w Zabłociu. - To będzie miejsce spotkań mieszkańców, imprez, to czego w Zabłociu brakuje - mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. Z gminy Strumień został dofinansowany jeszcze jeden wniosek. Tym razem złożony przez parafię z Drogomyśla. - Myślę, ze będzie to mobilizować inne organizacje pozarządowe do pracy nad wnioskami i zmotywuje do starań o środki zewnętrzne - dodaje burmistrz Strumienia. Do parafii ewangelicko- augsburskiej trafi 115 tys. zł, które zostaną przeznaczone na budowę parkingu i zagospodarowaniu okolicy Domu Zborowego. Gmina Chybie dostanie prawie 100 tys. zł również na budowę parkingu przy ośrodku zdrowia. W Dębowcu natomiast powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią dofinansowane kwotą 400 tys. zł . Pieniądze otrzymał też Goleszów - ponad 200 tys. zł na zagospodarowanie terenu między Urzędem Gminy, a Szkołą Podstawową. Pieniądze spłyną też do Hażlacha, gdzie na budowę obiektu sportowego w Rudniku z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczono pół miliona zł. W Zebrzydowicach i Marklowicach Górnych natomiast zostanie zagospodarowane centrum wsi, na które zarezerwowano 500tys. zł z funduszu unijnego.


O dofinansowanie ubiegać się mogły gminy wiejskie, miejsko - wiejskie oraz miejskie do 5 tys. mieszkańców, instytucje kultury, dla których organizatorem jest samorząd, kościoły i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe mające status organizacji pożytku publicznego. Jak informuje Urząd Marszałkowski -Dofinansowano projekty mające na celu poprawę jakości życia na obszarach wiejskich przez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi. Realizacja wspieranych działań umożliwi rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej tych obszarów -

W sumie do powiatu cieszyńskiego spłynęło 3 315 000 zł.

Dorota Kochman

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: