Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ponad 100 wydarzeń – rusza „Dziewięćsił”

Oj, sporo będzie się działo w naszym regionie w weekend. Beskidy i Śląsk Cieszyński mają ciekawą propozycję kulturalną na weekend - „Dziewięćsił”, cykl imprez który odbywać się będzie pod auspicjami Województwa Śląskiego.

Jest Juromania, Industriada, jest Festiwal Górnej Odry, brakowało czegoś co połączy subregion południowy województwa śląskiego i udało się. Od jutra rusza „Dziewięćsił”.

 

Na mapie wydarzeń turystycznych festiwali brakowało już tylko święta poświęconego Beskidom i Śląskowi Cieszyńskiemu. W 2022 roku opracowano więc koncepcję marketingową wspólnego festiwalu, który promować będzie zarówno walory przyrodnicze południowej części województwa, jak również bogate dziedzictwo kulturowe.

- Cieszymy się że tak bardzo zaangażowały się beskidzkie miejscowości. Chociaż wydaje się że znamy dobrze te tereny to organizatorzy zadbali, by ponownie pokazać je w nowej odsłonie i z ciekawymi atrakcjami. Zachwyca perspektywa ilości koncertów i ich organizacji w terenie. To najmłodszy z festiwali województwa, ale już teraz myślimy że dobrze się przyjmie jako impreza turystyczna, górska. Oczywiście pamiętamy także o święcie folkloru, jubileuszowym w tym roku 60 TKB, który zawita w Beskidy na przełomie lipca i sierpnia - mówi Aneta Legierska, pełnomocnik Marszałka Wojewodzwa Śląskiego ds. Subregionu południowego. 

Koncepcję festiwalu oparto na dziewięciu siłach inspirowanych opowieścią o górskiej roślinie dziewięćsił. Dawno temu górale opowiadali, że dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił. A te siły są dziewięć razy lepsze niż moce pochodzące od innych roślin. Kto napotkał na swej drodze dziewięćsił, miał żyć w zdrowiu długie lata.

Mamy więc:

siłę miejsca pokazującą najciekawsze zakątki południowej części naszego regionu,

siłę tradycji ukazującą dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich górali,

siłę natury ukazującą piękno przyrody, szlaków górskich,

siłę historii sięgającą wielowiekowej tradycji Śląska Cieszyńskiego i kultury wołoskiej,

siłę smaku pachnącą regionalną kuchnią i tradycyjnymi lokalnymi produktami,

siłę ducha przedstawiającą dorobek, charyzmę i obyczaje mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich górali,

siłę kultury wyrażoną muzyką, śpiewem, tańcem, strojem, obrzędami ludowymi oraz gwarą,

siłę źródeł dających początek górskim potokom, strumieniom i rzekom.

siłę ruchu dla wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku na wspaniałych górskich szlakach pieszych i rowerowych.

W oparciu o tak wybrane siły "Dziewięćsił - Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego" promować będzie całe bogactwo turystyczne i kulturowe regionu.

- Już 26 maja po raz pierwszy rozpocznie się to wyjątkowe wydarzenie, jakiego jeszcze w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim nie widziano. Przez 3 dni od 26 do 28 maja w dziewięciu lokalizacjach: Bielsko-Biała, Brenna, Cieszyn, Cięcina, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła i Żywiec przygotowano: występy kapel góralskich, folkowych i popowych wykonawców, spotkania z podróżnikami, pasterskie obrzędy, warsztaty artystyczne i gry terenowe, animacje dla dzieci, degustacje i pokazy kuchni regionalnej, odkrywanie niepowtarzalnej historii regionu - zaprasza województwo śląskie. 

 

Łącznie to ponad 80 różnego rodzaju atrakcji oraz blisko 30 koncertów. Szczegóły można znaleźć tutaj 

 

KOD

 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: