Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomóżmy wygrać Wice-Ślązaczce

Kilka lat temu zdobyła zaszczytny tytuł Wice-Ślązaczki, od tego czasu nie ustaje w propagowaniu kultury i gwary cieszyńskiej. Zawsze i wszędzie podkreśla swoje pochodzenie oraz korzenie. Tym razem Kamila Ptaszyńska-Matloch bierze udział w konkursie ''obiektywnie śląskie''.

Tematem tegorocznej już IV już edycji konkursu na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku „obiektywnie śląskie” jest „Śląsk, którego już nie ma- Śląsk, który będzie”. Celem konkursu jest uchwycenie w obiektywie, w ciekawy i oryginalny sposób tego, co „śląskie”: zarówno śląskiej kultury, tradycji, wartości a także tego, co dopiero się rodzi, powstaje i inspiruje mieszkańców tego województwa.  

- Postanowiłam wziąć udział w tym konkursie, ponieważ mam sentyment do tego miejsca. Celem konkursu jest przedstawienie Śląska - postawiłam na „Owczornie” (dzielnica Zebrzydowic, przyp. red.) i na młodych ludzi, dla których najważniejszy jest rower, piłka i wspólne całodziennie spotkania. Dzieci tutaj nie zapominają, że oprócz przyjemności jest też praca i tego są nauczone od najmłodszych lat, bo takie jest to miejsce. – mówi Kamila Ptaszyńska. - Dla mnie Śląsk to człowiek i komitywa jaka łączy tego człowieka z miejscem . Uważam, że takie rzeczy trzeba promować - dodaje.

Kamila Ptaszyńska wspomina także, że jej dzieciństwo upływało w podobny sposób jak codzienność przedstawionych na zdjęciach dzieci - ale dopiero teraz po latach, jak człowiek jedzie do tych rodzinnych stron, potrafię docenić „Owczornie” - miejsce wspomnień , lat dziecięcych spędzonych w gronie innych "dziecek", kąpanie w stawie, granie w paletki, wspólne debatowanie na sianie. Na Owczorni mamy pięknie, to nasz mały zgrany, szczery Śląsk - nasza ferajna a przede wszystkim część Zebrzydowic, które również staram się wypromować na tle przereklamowanego Górnego Śląska (nie chce tutaj nikogo obrażać). W swojej pracy wykorzystałam fragment "Pana Tadeusza", który w adekwatny sposób opisuje to miejsce – mówi portalowi OX.PL pani Kamila. 

Poniżej opis zdjęć, które Kamila Ptaszyńska – Matloch wysłała na konkurs. Zachęcamy do głosowania [głosować można tutaj].

Owczornia - dzielnica Zebrzydowic na Śląsku Cieszyńskim. Tymu to je Owczornia bo kiela roków tymu Hrabia Larisch howoł tam owce i bydło. I jo je stela, jo sie tam urodziła i wychowała. Na przikładzie dziecek kiere tu widzicie chcym wóm pokozać jak jo spyndzała dzieciństwo. Na owczorni jak to starka dycki spómino było od hań downi kupe dziecek i tak je do dzisio. Całóm hordóm gónióm, jeżdzóm na kołach, grajóm w fuzbal aji jeżdzóm w byczoku.. Dzisio jak jadym do ojców to mi sie to ganc wszystko spómino. Dziecka rade, uśmiychniynte na ceście uż mi machajóm a kiere bardzi gańbliwe to głowe na dół dajóm. Tu życi je ganc inksze niż w mieście. Dzieckóm ani sie nie spómni o kolóniach bo przeca majóm swojóm kolónie na Owczorni. Teraz wiym dobrze, ze ta cało ferajna i tych małych i tych kapke starszych szczerych dziecek to je prziszłość i wiym ,że zaś tego przichówku snoci przibyło wiyncyj to je to co nas łónczy z prziszlościóm...ty dziecka! " Dziś dla nas, w świecie nieproszonych gości, W całej przeszłości i w całej przyszłości Jedna już tylko jest kraina taka, W której jest trochę szczęścia dla Polaka: Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie Święty i czysty jak pierwsze kochanie" A. Mickiewicz-Pan Tadeusz

Zobacz pracę konkursową i zagłosuj: TUTAJ

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” a współorganizatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Marek Migalski. Na konkurs można przesyłać fotografie oraz krótkie, maksymalnie dwuminutowe filmy, kręcone aparatem, kamerą czy tez  po prostu telefonem komórkowym.

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: