Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomocna ręka z województwa

Pandemia znacząco obniżyła wpływy do budżetów gmin turystycznych. Z pomocną ręką przyszło województwo śląskie i przekazało turystycznym gminom 8 mln zł. Skorzystały również te ze Śląska Cieszyńskiego. Wisła, Ustroń, Istebna, Brenna i Jaworze. To turystyczne gminy Śląska Cieszyńskiego, które otrzymały wsparcie województwa. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wręczył je w towarzystwie radnych i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka. Na uroczystości obecny był również wicemarszałek Wojciech Kałuża.

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Budżety naszych gmin, często opierających je na turystyce, mocno ucierpiały. Pomoc nadeszła z województwa, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – zaakcentował Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Pomoc będzie ma formę rekompensat dla gmin objętych pomocą za utracone dochody budżetowe. W efekcie gminy mają podjąć inicjatywy na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej. Będą to zwolnienia z podatków czy też umorzenia opłat lokalnych.

Te środki realnie pomagają przedsiębiorcom, którym możemy na przykład pomóc umarzając podatek od nieruchomości na okres, gdy nie mogą normalnie wskutek pandemii funkcjonować – dodaje Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Wisła została wsparta kwotą najwyższą 2 mln zł - podobnie jak Szczyrk, 1 mln zł dostanie Ustroń, 500 tys. zł gminy Istebna, a 298 tys. zł zasili budżet gminy Brenna, 200 tys. zł trafi do gminy Jaworze.
- Zgodnie z zapowiedzią, już w pierwszym kwartale bieżącego roku, rozpoczynamy realizację programu wsparcia dla gmin, które w dużej mierze utrzymują się z turystyki, ale pandemia mocno tą działalność ograniczyła. Przedsiębiorcy potrzebują takiej formy pomocy, która zagwarantuje im w miarę szybkie przywrócenie ruchu turystycznego na poziomie odpowiednim do stabilnego funkcjonowania. Śląski Pakiet dla Turystyki jest odpowiedzią samorządu województwa na kryzys w tej branży. Wspierając i promując konkretne atrakcje czy obiekty turystyczne chcemy realnie przyczynić się do jej odbudowy – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

W Wiśle dzięki tym środkom powstanie parking w obrębie kompleksu Jonidło oraz posadowienie obiektu modułowego Centrum Edukacji Ekologicznej, zostanie także przebudowana kładka w Parku Kopczyńskiego. W Ustroniu powstanie tężnia miejska, w Istebnej Pump Track,a w Jaworzu wyremontują Amfiteatr.

W marcu ruszą konkursy dla przedsiębiorców z branży turystycznej, które będą także realną pomocą dla ich firm w dobie kryzysu. Na ten cel zostanie rozdysponowana kwota 77 mln zł – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

KOD

ZOBACZ TAKŻE: 2 miliony dla Wisły

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-18 20:14:13
miriam11: O, będą zasłużone nagrody nie tylko w powiecie.
2021-02-18 20:15:18
św. Patryk.: to już nawet śmieszne nie jest
2021-02-18 20:51:44
tede2: A co z tego będzie miał przedsiębiorca z Wisły bo w gminie to się rozejdzie miedzy swoimi...
2021-02-18 20:53:04
jadeitowy: smiesne nie jest wrecz zenada bylem dzis w hrakowie to miasto spi nic sie tam nie dzieje na rynku nic nawet doroszek z konmi,,obszedlrm pol miasta kupilem tylko kebab bo reszta jest zamknieta ,,a co ze pan prezydent swieci czym,,
2021-02-18 20:53:06
jadeitowy: smiesne nie jest wrecz zenada bylem dzis w hrakowie to miasto spi nic sie tam nie dzieje na rynku nic nawet doroszek z konmi,,obszedlrm pol miasta kupilem tylko kebab bo reszta jest zamknieta ,,a co ze pan prezydent swieci czym,,
2021-02-18 21:33:45
hanbes: Kałuża! Ty sprzedawczyku, zdrajco! Judasz! To co zrobiłeś nie będziesz miał nigdy zapomniane...
2021-02-19 06:39:20
miriam11: Tak, tak,to nazwisko trzeba zapamiętać i przypominać jego czyn. Wszak ludzka pamięć jest zawodna.
2021-02-19 08:04:43
tp: Mimo wszystko trafna pomoc!
2021-02-19 14:48:44
Ar--Ai: jadeitowy - plus jest taki, że to jedyna okazja by na spokojnie i bez tłumów pospacerować po pięknym Krakowie
2021-02-19 17:07:15
koszor: Ja, ta kasa pumoże, jak łumrzitymu kadzidło. Kolejna fala, kolejny lockdown i firmy padną, a gminy się używią. Ale wszystko do czasu. Gospodarka już krwawi, ale zamiast tamować krew, podawają kroplówkę. Tak, to wsparcie to jest kroplówka i pozory działań. Jeśli to się nie zmieni, czeka nas gigantyczny krach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: