Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomoc dla uciekających przed wojną w Ukrainie

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce dostrzegana jest na całym świecie. Podziwiają ją Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych i zwykli mieszkańcy różnych regionów świata. Polacy otwarli serca i swoje domy, dając schronienie uciekającym matkom i dzieciom od wojny toczącej się w Ukrainie.


Czas na sformalizowanie tej pomocy, nad czym w ostatnich dniach pracował rząd. Rada Ministrów przyjęła specustawę w tej sprawie.

Pobyt Ukraińców, którzy wjechali do Polski po ataku Rosji na Ukrainę, uznaje się za legalny przez 18 miesięcy. Mogą wnioskować o PESEL, a po 9 miesiącach o pobyt czasowy na 3 lata. Z kolei legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy wcześniej przybyli do Polski będzie przedłużany. Obywatele Ukrainy będą mogli w pełni legalnie korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, ponadto będą mogli podejmować legalną pracę.

- Ukrainiec, który przyjechał do Polski po wybuchu wojny i jego pobyt na podstawie projektowanego przepisu uznawany jest za legalny, będzie mógł w dowolnym organie gminy w złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL.
Każdy obywatel Ukrainy legalnie przebywający w Polsce będzie miał też zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach – to przyjęła Rada Ministrów w poniedziałek, a o jej założeniach mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.


Specustawa da możliwości wojewodom, służbom państwowym, samorządowcom organizowania uchodźcom bezpłatnego zbiorowego żywienia, zakwaterowania, transportu dla osób, które wymagają pomocy. - Tak masowa, tak gwałtowna, tak wielka emigracja z terenu swojego kraju nie towarzyszyła żadnym wydarzeniom w tej części świata od zakończenia II wojny światowej - mówił minister spraw wewnętrznych. Dlatego, jak dodał, wolny świat, który wspiera walkę Ukrainy o niepodległość i suwerenność, deklaruje też wsparcie dla Polski.

Wspierani będą także ci, którzy dali dach nad głową uciekającym Ukraińcom. - Ta ustawa umożliwia przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli rodziny Ukraińskie - to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów. To wsparcie będzie trwało przez okres dwóch miesięcy - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą.
Szczegóły świadczenia które będzie wypłacane przez 60 dni zostanie określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Uchodźcy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Ponadto będą mogli korzystać także ze świadczeń przysługujących obywatelom naszego kraju takich jak na przykład 500 +.

KOD

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-08 09:47:37
miriam11: I tu, mario172 możesz krzyczeć i pisać że się nie zgadzasz na pomoc Ukraińcom. Bo w tym przypadku nikt cię nie pyta o zgode na rozdawanie twoich pieniędzy. Oczywiście jeśli jesteś płatnikiem jakichkolwiek podatków.
2022-03-08 12:58:14
Gigi13: Jestem za pomocą uciekającym matką z dziećmi ale jak to wygląda na prawdę... Jest ich zec20/25% reszta to libanczycy i inny afrykanscy mężczyźni którzy absolutnie nie powinni przechodzić przez granice!
2022-03-08 13:04:39
miriam11: Ale pierd...ollisz.
2022-03-08 14:44:22
marat: Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce dostrzegana jest na całym świecie? Doprawdy? Zdaje się, iż niemiecka minister Annalena Baerbock (rodzinnie pochodząca z Górnego Śląska) dobitnie podkreśla nasze zaangażowanie i ma nieco inne zdanie na temat jakości udzielanej pomocy, jakoby przy tej były stosowane jakieś nieznane nam kryteria, w które jest wtajemniczona niemiecka ministra...
2022-03-08 14:50:56
marat: // www.youtube.com/watch?v=15deqzqpoAM&t=53s //
2022-03-08 14:56:13
marat: Również włoscy dziennikarze jednego z bardziej poczytnych tytułów miewali problemy z dostrzeżeniem pomocy udzielanej przez Polaków sąsiedniemu narodowi... Dziennikarze bywają niekompetentni, co jest zauważalne również na naszym krajowym podwórku, jednak trudno taki zarzut czynić względem niemieckiej ministry... Chyba iż nasi sąsiedzi zza Odry realizują jakiś nieznany nam jeszcze projekt...
2022-03-08 15:00:42
marat: Jeszcze do niedawna Berlin uchodził za "nieoficjalnego" rosyjskiego ambasadora w Europie, wielu prominentnych polityków niemieckich prowadziło/prowadzi interesy z Moskwą, a zamieszanie we Wschodniej Europie uzasadnia odbudowę niemieckiej armii...
2022-03-08 15:25:38
miriam11: Noo , bycie w koalicji z niemcami nie wróży nam nic dobrego. Przypomne tylko że oni nie wygrali jeszcze żadnej wojny ;-)
2022-03-08 21:29:52
krzysztof  mm: donek vel marat zawsze pierwszy do kolaboracji, z rodzinnymi tradycjami, w szufladzie już ma wyprasowaną koszulkę z Wielkim Putinem - i jeszcze tu na ox paru podobnych zasrańców typu mario, gigi czy rysiek, to żywe dowody, że naród polski toczy moralna zgnilizna
2022-03-08 22:01:49
marat: To dziwne, że poniektórzy nasi EUROposłowie z regionu jeszcze nie pochwalili się w lokalnych mediach, jak w PE zagłosowali w sprawie potępienia polityków skorumpowanych przez Putina? Jak nazwać ich postępowanie?
2022-03-09 12:41:32
oxjas1: marat, prokuratura w Hanowerze domaga sie oskarzenia bylego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera o zbrodnie przeciwko ludzkosci - jak pisze „ Badische Neueste Nachrichten". Oskarzenie trafilo juz do niemieckich organow scigania. A 8 marca prokuratura federalna rozpoczela takze sledztwo w sprawie mozliwych rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: