Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomiary były wykonane – nie było zagrożenia

Nie milkną echa związane z wielkim pożarem w Kaczycach w starej lokomotywowni. Znamy wyniki pomiarów jakości powietrza w tym rejonie.


Jak informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie nie ma obaw o skażenie powietrza w związku z pożarem, do którego doszło ostatnio w Kaczycach.
W dniu 30 czerwca 2023 r. mł. bryg. mgr inż. Michał Pokrzywa, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie poinformował pisemnie Mieczysława Szczurka, Starostę Cieszyńskiego, że w czasie działań w dniu 24 czerwca 2023 r. Zastęp Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Cheniczno-Ekologicznego z JRG 1 PSP w Bielsku-Białej prowadził rozeznanie i weryfikację stref zagrożenia. Dokonał ich wyznaczenia, oznakowania i monitoringu na cele prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej. Pomiary były wykonywane przyrządami: Drager Pac 7000 X-am 2000 (chlor, amoniak, siarkowodór, metan) na ulicach Północnej, Brzozowej, Kolejowej, Drager X-am 7000 oraz Drager X-am 5000 (chlor, tlen, tlenek węgla, związki organiczne, dolna granica wybuchalności) na ulicach Cieszyńska i Ogrodowa, LCD 3.3 – detektor bojowych środków trujących i toksycznych środków przemysłowych na ulicach: Morcinka, Stalmacha, Matusiaka. Podczas akcji działania ratownicze polegały między innymi na prowadzeniu ciągłego monitoringu powietrza, przemieszczania się chmury dymu w rejonach prowadzenia działań- czytamy w komunikacie.

To nie były tylko jednodniowe działania. Jak informuje powiat przez 5 dni miejsce było kontrolowane.  - Po ugaszeniu pożaru miejsce pogorzeliska było kontrolowane i monitorowane przez 5 kolejnych dni z powodu ciągłego nagrzewania się zgromadzonych substancji i występowania wtórnych zapłonów. W dniu 29 czerwca 2023 r. zastępy Państwowej Straży Pożarnej po wyciągnięciu ostatnich nagrzewających się i wtórnie zapalających się beczek i ich całkowitemu rozebraniu, a następnie dogaszeniu – zakończyły działania. Przed zakończeniem działań na miejsce ponownie został zadysponowany Zastęp Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 1 PSP w Bielsku-Białej w celu przeprowadzenia ostatecznych pomiarów powietrza. Wszystkie wskazania urządzeń pomiarowych w strefie dały wynik negatywny. Następnie wykonano pomiary w miejscach wskazanych przez dowódcę akcji, także wszystkie wyniki były negatywne. Mając na uwadze powyższe, nie wystąpiła konieczność powiększania strefy z uwagi na brak zagrożenia we wewnątrz strefy – czytamy w komunikacie starostwa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie powiatu.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-07-04 15:00:10
"tom": ... jak ja się cieszę, ze mamy takich specjalistów w Cieszynie, mogę być pewny, że w nadchodzącym sezonie grzewczym będzie można palić w piecach CO byleczym ;-)
2023-07-04 15:37:16
OWCZARZY1: Jak dziadek w Ciszynie zapalił w piecu deskę pomalowaną i płytę pilśniową to skażenie było na cały Cieszyn i dostał mandat a teraz było czyste powietrze !!! no brawo nasze służby pomiarowe to na pewno te same co robiły pomiary w Wiśle w Warszawie jak leciały guwna z Czajki !!!
2023-07-04 17:41:21
koszor: Nie, tego dymu już nie trzeba się bać. On jest w odwrocie! Skoro ten dym nie był szkodliwy dla człowieka, to po co było gasić to składowisko. Trzeba było zostawić, żeby się dopaliło i po kłopocie z odpadami. I tak żadna gmina, starostwo czy inny urząd nie rozwiążą tego problemu przez kolejną dekadę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: