Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Polsko-czeskie patrole

Policja polska współpracuje z garnizonami z Czech nie tylko tropiąc międzynarodowych przestępców. Ostatnio realizowane były polsko-czeskie patrole, którym patronowała Komenda Główna Policji.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster spotkał się z dwoma policjantami, którzy pełnili służbę we wspólnych polsko-czeskich patrolach międzynarodowych.

Pierwotnie realizowane były one wyłącznie w sezonie turystyczno-wakacyjnym w Chorwacji i w późniejszym czasie Bułgarii oraz w sezonie zimowym na terenach narciarskich Włoch. Zauważyć należy, że nasi rodacy przemierzają Europę nie tylko w celach turystycznych.

Znaczna ich liczba, szczególnie w rejonach przygranicznych, podejmuje stałe zatrudnienie na terytoriach innych państw. Czesi zidentyfikowali narastające problemy z obywatelami innych państw podejmującymi zatrudnienie w strefach przemysłowych, gdzie występują duże skupiska obcokrajowców, pochodzących głównie z Europy środkowo-wschodniej, w tym z Polski. Stąd też z inicjatywy czeskiej Policji, jak również MSWiA, została nawiązana współpraca mająca na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Jak podkreślił nadinsp. Roman Kuster - Ta forma współpracy spotyka się ze świetnym odbiorem partnerów zagranicznych i ma ogromne znaczenie dla kontaktów międzynarodowych. Te bezpośrednie kontakty budują zupełnie inny, a zarazem bardzo profesjonalny obraz całej formacji policyjnej, za co Pan Komendant serdecznie podziękował zgromadzonym, podkreślając przy tym, iż w dzisiejszych czasach nie ma możliwości skutecznego działania bez bezpośredniej współpracy międzynarodowej - .

Współpraca międzynarodowa prowadzona przez Biuro Prewencji KGP z policją czeską została nawiązana w 2018 r., gdzie na mocy Porozumienia między Prezydium Republiki Czeskiej a Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej o realizacji wspólnych patroli, po raz pierwszy we wrześniu delegowana była dwójka polskich policjantów, która pełniła służbę w miejscowości Mlada Boleslav. Na mocy, kolejnych podpisywanych Porozumień, dotychczas łącznie delegowanych do służby na terenie Czech zostało 14 polskich policjantów.

W roku bieżącym w okresie od 1 września do 27 października służbę w Mlada Boleslav pełniło dwóch polskich policjantów reprezentujących garnizon małopolski i śląski. Cieszyński, a tym samym śląski garnizon reprezentował asp. szt. Bartłomiej Duraj, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Wiśle, dzielnicowy rejonu Wisła Jawornik. Podczas wspólnych patroli polscy policjanci uczestniczyli w interwencjach związanych z zakłócaniem porządku publicznego, kontrolowali legalność pobytu i zatrudnienia, udzielali pomocy w trakcie kontroli i zdarzeń drogowych. Udzielali polskim obywatelom pomocy w sytuacjach, w których byli pokrzywdzeni w wyniku wykroczeń lub przestępstw. Obecność polskich policjantów w trakcie interwencji wobec polskich obywateli była doceniana przez czeskich funkcjonariuszy, gdyż znacząco ułatwiała komunikację oraz przeprowadzanie podejmowanych czynności. Ponadto polsko-czeskie patrole były organizowane podczas imprez masowych.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-05 11:53:17
koszor: Otumanieni w maskach za 25.000 koron gnębią społeczeństwo. Jeden ma nazwisko -Kuzara, drugi już tylko liczby. Mafia w mundurach.
2021-11-05 11:56:30
koszor: Panove, prectete si hlavni ustavu i vysvetlite lidem, na zaklade jakeho zakona nedovolujete neockovanym lidem vstoupit do nekterych mist? A zeptejte se sami sebe, komu slouzite? Pomahate a hranite? Nebo utocite na svoj narod?
2021-11-05 12:30:04
Hejo: Przykro patrzeć na powyższe wpisy- tv Białoruś i wojna hybrydowa nad Olzę dotarła niestety :(
2021-11-05 13:05:31
luki1905: Barany w maskach
2021-11-05 19:13:02
Oko: Psy w kagańcu. Wszystko w porządku.
2021-11-05 19:13:02
Oko: Psy w kagańcu. Wszystko w porządku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: