Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Polska zamyka się na wódkę. GIS wprowadził zakaz sprzedaży wysokoprocentowych napojów pochodzących z Czech.

Główny Inspektor Sanitarny Polski podjął dzisiaj (niedziela) decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej. Zakaz nie dotyczy sprzedaży piwa i wina.
Decyzja inspektora ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wstrzymuje ona wprowadzenie do obrotu napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20% alkoholu. Decyzja została  wprowadzona na okres 1 miesiąca. Jak czytamy w komunikacie, Główny Inspektor Sanitarny uznał za zasadne wydanie decyzji zabezpieczającej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz osób przebywających na terenie naszego kraju, przed skutkami spożycia napojów alkoholowych, które mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia.
 
Decyzję w postaci pliku PDF można pobrać POD TYM LINKIEM
 
Do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego dołączyło się równolegle Ministerstwo Zdrowia. Jak czytamy na internetowej stronie resortu - w związku z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol wprowadzony do sprzedaży na terenie Czech konieczne jest podjęcie szczególnych środków ostrożności. Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego
z Republiki Czeskiej.
 
W związku z powyższym w dniu 16 września br. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.
 
W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami. - czytamy na internetowej stronie Ministerstwa Zdrowia.
 
W piątek czeski minister zdrowia wprowadził na terenie Republiki Czeskiej częściową prohibicję. Sprzedawać można tylko napoje, w których zawartość alkoholu nie przekracza 20%
 
Zobacz też:
 

Jan Bacza

źródło: ox./www.gis.gov.pl/www.mz.gov.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: