Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Połączą szkoły w Chybiu i Mnichu?

19 kwietnia na Sesji Rady Gminy rozstrzygną się losy planowanych Zespołów Szkół w Chybiu i Mnichu. Szkoły miałyby powstać w tych miejscowościach z połączenia podstawówki i gimnazjum. Wójt Gminy Chybie, Elżbieta Dubiańska-Przemyk przekonuje, że to rozwiązanie pozwoli na uzyskanie oszczędności i nie wpłynie na nauczanie i wychowanie uczniów.

W piśmie zamieszczonym na stronie Urzędu Gminy Chybie Elżbieta Dubiańska-Przemyk zauważa, że zmiany organizacyjne, które proponuje, będą tylko reorganizacją  już istniejącej sytuacji, w której szkoły połączone są przestrzennie: - Podstawówki zajmują jedną część budynków natomiast gimnazja drugą. W obiektach znajdują się również pomieszczenia będące we wspólnym użytkowaniu (np. sala gimnastyczna, gabinet higienistki szkolnej, w Mnichu gabinet pedagoga szkolnego). W Mnichu wspólne dla obu szkół jest pomieszczenie biblioteki, w którym mieszczą się dwa księgozbiory oraz Multimedialne Centrum Informacyjne. Wspólne są również obiekty sportowe na zewnątrz budynków oraz zaplecze gospodarcze. Uczniowie gimnazjów korzystają ze stołówek szkolnych działających przy szkołach podstawowych.

Wspólne są również świetlice oraz sklepiki szkolne. W kazdym z budynków są osobne sekretariaty, gabinety dyrektora i jedno pomieszczenie wyodrębnione na księgowość.

Jak zapewnia Wójt Gminy w cytowanym wyżej piśmie, utworzenie zespołów  szkół nie wpłynie na pogorszenie warunków w zakresie organizacji pracy szkół i organizacji świetlicy i żywienia uczniów. Zmieni się natomiast  sposób zatrudnienia  nauczycieli: – Jedno miejsce pracy, a nie jak do tej pory – pełny wymiar czasu pracy w jednej szkole, a w drugiej część etatu lub zatrudnienie na część etatu w obu szkołach- można przeczytać w liście. Zmiany dotyczyć będą dyrektorów - na stanowiska dyrektora zespołu przeprowadzone zostaną konkursy (każdy zespół będzie miał jednego dyrektora). Nie będzie natomiast likwidacji szkół, ani zniesienia odrębności rad - Proponowane zmiany nie przyniosą żadnego zagrożenia dla dobra uczniów - zapewnia Elżbieta Dubiańska-Przemyk. Co na to zainteresowane szkoły?

- Rada Pedagogiczna na posiedzeniu wypowiedziała się jednogłośnie negatywnie w tej sprawie. Podając, jako uzasadnienie, że jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to są one nikłe, minimalne lub żadne, a jeśli idzie o organizacyjne - również nie przemawiają za takim rozwiązaniem - powiedział Portalowi Ox.pl Dyrektor SP1 w Chybiu, Mirosław Staniek i dodał - To opinia rady, ja od głosu się wstrzymałem. Nie chcę negować pomysłu Pani Wójt. Zaczekajmy na opinię Komisji Oświaty i Komisji Budżetowej.

W podobnym tonie wypowiedzieli się dyrektorzy pozostałych szkół, które mają zostać połączone - we wszystkich  tych placówkach Rady Pedagogiczne zaopiniowały negatywnie pomysł.

- Uchwały Rad Pedagogicznych nie są w żadnym stopniu wiążące - powiedziała portalowi Ox.pl Wójt Gminy, Chybie Elżbieta Dubiańska-Przemyk: - O tym zadecyduje Rada Gminy, jeśli uzyska oczywiście pozytywne stanowisko kuratora oświaty. Jego opinii spodziewam się 14 kwietnia.

Istotne w tej sprawie będzie również zdanie komisji oświaty i komisji budżetowej. Na 19 kwietnia zaplanowano VI Sesję Rady Gminy, podczas której radni rozpatrzą projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Chybiu i Mnichu.

Czy szkoły zostaną połaczone? Pokażą najbliższe dwa tygodnie.

 

NG

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: