Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pogwizdów: nowa odsłona Domu Ludowego

W fotoreportażu pokazaliśmy, jak wyglądają postępy w pracach nad odnowieniem i zaadaptowaniem byłego Domu Ludowego w Pogwizdowie. Chociaż aktualnie wnętrze wymaga dużego nakładu pracy, przebieg prac postępuje zgodnie z przyjętym harmonogramem.

O Domu Ludowym w Pogwizdowie pisaliśmy na naszym portalu już kilkukrotnie, temat po raz pierwszy pojawił się w 2018 roku, teraz od zakończenia inwestycji Gminę Hażlach dzieli już zaledwie kilka miesięcy. Dom Ludowy ma zostać dostosowany do potrzeb mieszkańców. Będzie pełnił dwie funkcje. Pierwsza z nich to zapewnienie miejsca, gdzie lokalna społeczność będzie mogła prowadzić działania społeczno-kulturalne. W budynku będzie umiejscowiona scena wraz z zapleczem kuchennym. Panie z pogwizdowskiego Koła Gospodyń Wiejskich będą więc miały swoje miejsce, a różnego rodzaju organizacje, czy grupy mieszkańców, będą mogły ralizować tutaj swoje plany.

Druga funkcja budynku, to pomoc osobom w trudnej sytuacji. W obiekcie zostaną przygotowane dwa mieszkania chronione, czyli miejsca, gdzie tymczasowo będą mogły zamieszkać osoby w trudnej sytuacji życiowej. Jest to forma pomocy społecznej, z której tymczasowo może skorzystać każdy na życiowym zakręcie. Mieszkania chronione, to mieszkania tymczasowe, mają pomóc osobom w trudnej sytuacji powrócić do normalności.

Budynek zyska nową odsłonę i nową funkcjonalność – ze względu na mieszkania chronione oraz aktualne wymogi, zadbaliśmy o przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowana została winda, której wcześniej w budynku nie było. Scena będzie znajdowała się tam, gdzie wcześniej. Za sceną będą pomieszczenia, które mogą zostać wykorzystane na przykład jako garderoba dla występujących, a jeszcze dalej będzie zaplecze kuchenne. Na piętrze będą znajdować się dwa mieszkania chronione – opisuje Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach. Budynek zyska również ocieplenie, jednak ze względu na zachowanie proporcji, trzeba wykonać go od wewnątrz.

Inwestycja planowo miała zostać zakończona w 2020 roku, niestety, pandemia koronawirusa trochę pokrzyżowała plany i spowodowała opóźnienie prac projektowych. Prace wciąż trwają, jednak do ukończenia remontu dzieli nas jeszcze kilka miesięcy. Najtrudniejsze zadania zostały już jednak wykonane – Aktualnie ukończone jest już 95% dachu, zakończyły się wszystkie roboty fundamentowe, gotowy jest strop nad sceną i ściany. Schody są na ukończeniu, wciąż kończony jest szyb windy. Zakończono również prace nad wewnętrzną instalacją kanalizacyjną – wyjaśniła Karina Sikora, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Hażlach.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: