Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pogórze: kolejne spotkanie z historią już wkrótce

28 sierpnia w Pogórzu odbędzie się VI Piknik Historyczny. Tegoroczna edycja ma upamiętnić 100. rocznicę III Powstania Śląskiego.

Program uroczystości:

14.00 - Zbiórka przy pomniku na ul. ks. Stanisława Gawlasa
-Podniesienie flagi narodowej, odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów przy pomniku (według ceremoniału wojskowego)
- Przemowy okolicznościowe
- Przemarsz pocztów sztandarowych oraz gości
- Odsłonięcie tablicy przy ścieżce edukacyjno-historycznej

15:00 - Oficjalne otwarcie VI Pikniku Historycznego
- Przywitanie gości
- Ewentualne przemowy
- Otwarcie wystawy o tematyce historycznej
- Rozpoczęcie turnieju strzeleckiego o puchar Pogórza, konkurs o tematyce wojskowej, zawody sprawnościowe

16:45 - Rekonstrukcje historyczne

17.45 - Skoki spadochronowe ze śmigłowca, lądowanie śmigłowca

18:00 - Wręczenie podziękowań
- Wręczenie pucharu najlepszym strzelcom turnieju oraz uczestnikom konkursów

18:30 - Oficjalne zakończenie VI Pikniku Historycznego w Pogórzu

18:45 - Spotkanie z organizatorami

Projekt „Pogórze - Odkrywanie Śladów Historii” dofinansowany został ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz budżetu gminy Skoczów.

KB

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-06 18:30:11
koszor: Uczmy się historii, bo totalitaryzmy znowu podnoszą łeb. Jeszcze są wśród nas tacy, co ostatnią wojnę pamiętają, a już znowu faszyzm ogarnia Europę.
2021-08-06 19:02:37
krzysztof  mm: w przedwojennej II RP nuta militarno-patriotyczna była tak jak i dziś na topie propagandowej mody, władza ze wszystkich sił i w kilku oktawach na raz piała o wybitnych mocach polskiej armii i cudownym jej uzbrojeniu, parady, capstrzyki, pokazy wojskowe odbywały się na okrągło, wyglancowane jak psie kulki oficerki oślepiały z daleka, dziewice mdlały na widok wysztafirowanych i wymaglowanych na ostry jak brzytwa kant żołnierzyków - cały ten pic na wodę szlag trafił momentalnie we wrześniu '39, kiedy "niezwyciężona" armia z plakatów propagandy rządowej została momentalnie rozbita w pył, dowódcy uciekli wygodnymi limuzynami do Rumunii i na Węgry, pozostał smród spalenizny, jęki niedobitków i tysiące grobów - i w s t y d, jeden wielki w s t y d, za tę hucpę, za propagandę, za egoizm i nieudolność władzy - dziś wypisz wymaluj sytuacja przypomina tę sprzed lat, tyle, że Niemcy na nas nie napadną, ale Rosja już nas na talerzu w swe łapy od władzy dzisiejszej dostaje, bez walki
2021-08-06 19:03:57
krzysztof  mm: p.s. a w Skoczowie tak poległym za polskość Śląska podziękowali, że pomnik im poświęcony wyburzyli
2021-08-06 19:15:48
one: Trzeba przyznać, że rozgryzłeś temat września 1939 na wylot.
2021-08-06 20:27:14
marat: Oczywiście, w czasie Kampanii Wrześniowej poległo w Polsce tysiące żołnierzy niemieckich. Berlin dostał takiego łupnia, że z atakiem na Zachód musiał poczekać do wiosny kolejnego roku. Jeszcze w 1937 r. Niemcy nie mieli wystarczająco silnej armii, aby zaatakować Polskę. Niemcy na nas nie napadną, ponieważ zostali skutecznie rozbrojeni przez Amerykanów i Rosjan. Wstyd dla Wielkiej Brytanii i Francji, które poświęciły Polskę i wcześniej Czechosłowację, aby zyskać kilka miesięcy pokoju. Francja broniła się krócej od Polski, a później rząd francuski jeszcze kolaborował z Niemcami!
2021-08-06 20:33:16
marat: Pomnik poległym za polskość Śląska w swym zamierzeniu fałszywie łączył konflikt o podział Śląska Cieszyńskiego z wydarzeniami, jakie rozgrywały się na Górnym Śląsku. Uczyniono w ten sposób, aby nie razić Czeskich sojuszników. Co więcej, groził już zawaleniem.
2021-08-06 20:36:43
marat: Uzupełnijcie deficyty wiedzy IGNORANCI krzy-sio+sran-dys+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach+włącznie z tymi kradzionymi i udawanymi.
2021-08-07 05:49:05
sierżant_Niemyty_Wycior: koszor z tym faszyzmem to się rozpędziłeś, owszem w Polsce władza PiS się mocno stara o faszystów i pielęgnuje jak może to wynaturzenie, ale w końcu Polska to nie Europa, czyż nie tak? :)
2021-08-07 08:24:38
Kankee: Koszorku, co poniektórzy Twoi guru- zwolennicy teorii spiskowych negują istnienie holocaustu więc rozważ z kim się identyfikujesz
2021-08-07 11:39:50
najśw.patyk: uratuje nas tylko szatniarz i krzysio mm znafca tematuf :)
2021-08-07 15:52:41
robespierre: Niemcy, tworząc Samoobronę, przyjęli w zasadzie wzór polski. Oddziały ochotnicze formowały się oficjalnie bez zgody rządów niemieckiego i pruskiego. Oderwanie od Reichswehry oraz w większości skrajnie nacjonalistyczne poglądy oficerów i żołnierzy formacji ochotniczych sprzyjały przy zakładaniu tych oddziałów odwoływaniu się do starogermańskich mitów. Pierwsze oficjalne spotkanie i przysięgę najbardziej znanych niemieckich dowódców opisano potem w nad wyraz podniosłym stylu. Wedle D. Vennera spotkali się oni 16 maja jak „na germańskim wiecu (Thing)” w wysoko sklepionej Sali pałacu w Lewinie Brzeskim. Venner, który apologetyzuje Freikorpsy, przedstawia młodych oficerów wybierających Hoefera na swojego przywódcę niczym średniowiecznych rycerzy i wymienia przy tym nazwiska: Heydebreck, Rossbach, Horadam, von Arnim, Martin, Schmidt, Hauenstein, Magnis, von Chappuis, Hubner, Aulock, von Velsen, Christensen. Siedziba sztabu Samoobrony została ulokowana w Głogówku, w zamku Oppersdorffów. Paradoksalnie akurat w tym czasie przedstawiciel tej znanej na Górnym Śląsku rodziny szlacheckiej, Hans Georg hrabia Rzeszy Oppersdorff, pochodzący z czeskiej gałęzi rodu, zajmował stanowisko separatystyczne, a w 1921 roku nawet propolskie. Był to efekt nie tylko jego poglądów politycznych, lecz także wpływu polskiej żony, a pewnie i bardzo bliskich kontaktów z Le Rondem. Zapłacił za to ostracyzmem ze strony nacjonalistycznie nastawionych przemysłowych magnatów górnośląskich z Janem Henrykiem Hochbergiem, księciem pszczyńskim, na czele. Za swoją propolską postawę na początku powstania został nawet aresztowany. Mimo wszystko jednak w tym dzisiaj już bardzo zniszczonym zamku „zdrajcy Oppersdorffa” umieszczono sztab niemieckiej Samoobrony. Ryszard Kaczmarek „Powstania Śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”. Dla jasności sprawy, skrajny nacjonalizm = szowinizm. Chwała Ślązakom, Powstańcom Śląskim, za walkę z szowinizmem, w tym wypadku niemieckim.
2021-08-07 15:55:29
robespierre: Niemcy wysunęli propozycję nadania Górnemu Śląskowi autonomii, której wymyślili stosowną symbolikę, a w swej propagandzie lansowali fałszywą teorię istnienia rzekomego „śląskiego narodku”. Niemcy i osoby pochodzenia słowiańskiego uważające się za Niemców traktowały Górny Śląsk za odwieczną niemiecką ziemię. Przeświadczeniu temu pomagał fakt funkcjonowania Śląska około 600 lat poza doświadczeniem polskiej państwowości, a także atrakcyjność napływowej kultury niemieckiej, której przyjęcie pod panowaniem pruskim było warunkiem awansu społecznego. Polacy, w związku z nasileniem propagandy niemieckiej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom ludności Śląska, wysunęli projekt stworzenia autonomicznego województwa śląskiego, uwzględniającego specyfikę tej prowincji. Autonomiczne województwo śląskie w samym swym założeniu miało stanowić rozwiązanie tymczasowe, do czasu pełnej unifikacji z UNITARNYM PAŃSTWEM POLSKIM. Późniejszą unifikację utrudniał sanacyjny autorytarny reżym, a organy samorządowego województwa stały się ostoją demokracji w ramach II RP. Sam Wojciech Korfanty był później jednym z czołowych opozycjonistów wobec polityki Piłsudskiego.
2021-08-07 15:57:50
robespierre: W 1921 r. Niemcy nie tylko znajdowały się w zapaści gospodarczej, we frustracji po przegranej w Wielkiej Wojnie i utracie części terytoriów na rzecz Belgii, Francji, Czechosłowacji, Polski, czy Danii. W 1919 zostało stłumione komunistyczne powstanie w Berlinie, wówczas zamordowana została Róża Luksemburg. W 1920 r. Niemcy podatni byli na różnego rodzaju fałszywe teorie rasowe i na swoim sumieniu Niemcy mieli już LUDOBÓJSTWO dokonane na ludności Herero i Hotentotów, do którego doszło w czasie powstania wymienionych ludów w latach 1904-1907. Zdaje się, iż było to pierwsze ludobójstwo w dziejach XX w.
2021-08-07 16:00:09
robespierre: Kultura niemiecka na szeroko pojętym Śląsku jest napływowa w odniesieniu do zamieszkującej region ludności słowiańskiej. Zapisu pierwszego zdania po polsku dokonano właśnie na Śląsku. Pierwsze fale migrantów z Niemiec w sporej części uległy asymilacji. Za to w XIX wieku od przyjęcia napływowej kultury niemieckiej uzależniony był awans społeczny, stąd wielu w XX wieku uważających się za Niemców posiadało polskie/słowiańskie korzenie. Niemcy w porównaniu z Polakami stali się współcześnie pojmowanym narodem w późniejszym okresie historycznym. Narodowe Niemieckie Państwo powstało dopiero w 1871 r. Jeżeli mowa o wąsko pojętym Górnym Śląsku (Śląsk Pruski), obszar ten wraz z Dolnym Śląskiem stał się częścią Królestwa Prus dopiero w XVIII wieku, a narodowego niemieckiego państwa jeszcze później, w roku 1871. Jeszcze w XVIII wieku spora część ludności Dolnego Śląska (sic!) posługiwała się gwarami języka polskiego. Przełom nastąpił na skutek wprowadzenia obowiązku szkolnego w Królestwie Pruskim. Na Górnym Śląsku, w XX wieku, polskość zachowała jeszcze poważniejsze wpływy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: