Podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych

Zawodnicy z naszego regionu zakończyli zmagania w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych "Podkarpacie 2005". Konkurowali oni w snowboardzie, w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biegach narciarskich.
Generalnie występ naszych sportowców należy uznać za udany, bowiem zdobyli oni 23 medale, w tym 10 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe.

Zdecydowanie najlepiej spisali się obecni i byli zawodnicy Wisły Ustronianki.

W rywalizacji skoczków narciarskich, następcy Adama Małysza wywalczyli osiem medali w tym 5 złotych.
Gwiazdą naszej ekipy był Artur Broda zdobywca trzech złotych medali w konkurencji juniorów młodszych. Artur zwyciężył w obu konkursach indywidualnych oraz wespół z Jarosławem Poloczkiem i Piotrem Byrtem w drużynie.
Bliski podobnego sukcesu w rywalizacji juniorów był Piotr Żyła. Niestety w drugim konkursie indywidualnym miał pecha, oddając z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych bardzo krótki skok w pierwszej serii. Ale dwa złota to przecież i tak dobry wynik.

W kombinacji norweskiej wyczyn Artura powtórzył Adam Gała. Najbardziej utalentowany polski zawodnik w tej konkurencji nie miał sobie równych wśród juniorów młodszych wygrywając wszystkie trzy konkurencje Olimpiady tj. klasyczną odmianę kombinacji norweskiej (2 skoki + bieg), sprint (1 skok + bieg) oraz start masowy (bieg + 2 skoki).
Trzy medale ma w dorobku również startujący w kategorii juniorów Wojciech Cieślar z Wisły. Reprezentant AZS-u AWF Katowice wywalczył 1 złoty i 2 srebrne medale. Łacznie kombinatorzy zgarnęli osiem krążków - 4 złote i 4 srebrne.

Sześć medali - 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe to dorobek naszych biegaczy. I tu - nie ma co ukrywać - odczuwamy lekki niedosyt, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że trzy z nich (1 złoty i 2 brązowe) stały się udziałem Mariusza Zowady reprezentującego barwy AZS-u AWF Katowice.
Z pozostałych trzech, dwa wywalczyły sztafety NKS-u Trójwieś Beskidzka (juniorek i juniorów młodszych). Niestety srebro w biegu drużynowym juniorów młodszych to bardziej porażka niż sukces, zważywszy, ze przed ostatnią zmianą nasi zawodnicy mieli dosyć znaczną przewagę nad goniącymi ich zawodnikami MKS-u Halicz Ustrzyki Dolne. Sławomir Jałowiczor biegnący na feralnej ostatniej zmianie został ‘połknięty’ przez Piotra Tkacza i nici ze złota. Z drugiej strony to właśnie Sławek zdobył jedyny medal dla Trójwsi w biegach indywidualnych (srebro na 10 km techniką dowolną).

Na koniec o występie snowboardzistów. Tutaj akurat nasi zawodnicy nie byli zaliczani do faworytów. Dlatego jedyny medal, jaki wywalczył Łukasz Tadel (CCS Cieszyn) w konkurencji halfpipe, należy przypisać do sukcesów niźli do porażek.

Na wszelki wypadek naszych czytelników informujemy (choć podejrzewamy, że nie ma takowej potrzeby), iż Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to nic innego jak mistrzostwa Polski w kategoriach junior i junior młodszy.