Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Podsumowanie Cieszyńskiego Laboratorium Współpracy

Zakończył się roczny projekt skierowany na poprawę współpracy jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych ''Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy''. Najważniejszym osiągnięciem projektu było powołanie w jego efekcie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego w Cieszynie. Konferencję podsumowującą projekt, który był realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner w partnerstwie z Powiatem Cieszyńskim zorganizowano w sali sesyjnej starostw

- Przez ponad rok, pracowaliśmy w samorządach powiatu cieszyńskiego nad poprawą relacji z organizacjami pozarządowymi. Możliwości prawne w tym zakresie są bardzo szerokie, ale dużo gmin z nich z różnych przyczyn nie korzysta – mówi Roman Gruszczyk ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER.

W projekcie brało udział 124 organizacji pozarządowych z powiatu cieszyńskiego. Wsparcie uzyskało 253 osób związanych z organizacjami pozarządowymi oraz 54 pracowników samorządowych. Główne działania, jakie w ramach projektu zrealizowano to 18 specjalistycznych szkoleń przeznaczonych dla organizacji pozarządowych i samorządowców, 39 spotkań warsztatowych w gminach powiatu cieszyńskiego, spotkania w ramach Zespołu ds. Lokalnego Indeksu Jakości Współpracy, przedłożenie rekomendacji wdrożeniowych w samorządach powiatu cieszyńskiego.

Sama konferencja podsumowująca projekt zgromadziła 85 uczestników – samorządowców, członków organizacji pozarządowych, osób interesujących się społeczeństwem obywatelskim. Trwała kilka godzin. Podczas prezentacji, debaty oxfordzkiej i dyskusji panelowej uczestnicy wymieniali poglądy, dzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami w zakresie większego udziału organizacji pozarządowych w świadczeniu usług ważnych z puntu widzenia mieszkańców.
- Wniosek był jeden: potrzebujemy organizacji pozarządowych, bo to one najlepiej znają nasze potrzeby i problemy. Ale wspierajmy te, które rzeczywiście potrafią zrealizować dane zadanie taniej, szybciej i efektywniej niż administracja – podsumowuje Gruszczyk wyjaśniając, że na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego na próbie 1000 mieszkańców zdobyto wiedzę, że w głównej mierze oczekujemy od organizacji pozarządowych z powiatu, że będą udzielać wsparcia najbardziej potrzebującym: bezrobotnym, niepełnosprawnym, biednym.
- Ponad połowa z nas uważa, że działania stowarzyszeń, fundacji są wiarygodne, a jedynie 10% mieszkańców podejmuje działanie w przypadku, gdy ma pomysł na poprawę jakości życia w gminie, w której mieszka. W działaniu społecznym obawiamy się głównie biurokracji, braku pieniędzy na realizację pomysłów, oraz braku wsparcia ze strony instytucji – relacjonuje wyniki badań prowadzonych przez stowarzyszenie Delta Partner Gruszczyk.
(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: