Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Podpisz zanim złożysz

Brak podpisu - to od lat powtarzający się błąd podatników, którzy składają swoje zeznania roczne. Do końca miesiąca powinniśmy się rozliczyć z fiskusem.

Dwa dni pozostały, aby złożyć roczne zeznanie podatkowe. W cieszyńskim Urzędzie Skarbowym ciągle panuje spory ruch. Jak przyznaje Arleta Pietrowska, starszy referent z referacie obsługi bieżącej cieszyńskiego US, w ostatnich dniach pracy jest wiele. Wiele jest pytań, sprawdzamy wypełnione zeznania, pojawiają się różne kwestie np. odliczania różnych ulg. Jednak jak przyznaje, z biegiem lat wiedza na temat jak wypełniać zeznania jest coraz większa.
Mimo to, setki tabelek mogą przyprawić o ból głowy. Z pomocą przychodzi komputer i programy, które często za nas sprawdzają poprawność wpisanych danych. Cały czas wdrażamy elektroniczne zeznania, przez to też mniej błędów pojawia się w rozliczeniach. - dodaje Pietrowska.

Są jednak rubryki, które musimy sami wypełnić. Najczęściej zapominamy o … podpisaniu zeznania. Bardzo często popełniany błąd to rozliczanie osób małoletnich. One same chcą się rozliczać, jednak w ich imieniu musi zrobić to rodzic. Dzieci nie mogą wysłać same drogą elektroniczną swojego zeznania. Takie zeznanie musi podpisać rodzic - wyjaśnia Arleta Pietrowska.

Wśród innych pomyłek wymienia się również przekroczony limit dochodu rodziców w przypadku odliczenia na jedno dziecko, bądź też błędny podział ulgi na dzieci pomiędzy rodziców. Urzędnicy wymieniają też: źle przenoszone kwoty odliczeń z załączników do zeznania a także rachunkowe błędy, szczególnie przy obliczaniu podatku. Zdarzają się przypadki, że podatnik do rocznego rozliczenia wybierze zły wariant druku.

Jak pokazują statystyki, około 44 procent podatników wybiera elektroniczny system rozliczania. W ubiegłym tygodniu w powiecie cieszyńskim około 80% złożyło zeznanie podatkowe. A co jeśli się nie rozliczymy w terminie? Jest zawsze szansa na odroczenie terminu złożenia zeznania. Trzeba jednak napisać wniosek i go uzasadnić. Jest on rozpatrywany, na podstawie decyzji może termin złożenia rozliczenia zostać wydłużony. Decyduje o tym naczelnik urzędu skarbowego. Są różne sytuacje losowe, każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie – słyszymy w skarbówce.

Za spóźnienia w złożeniu zeznania i błędne jego wypełnienie grożą kary, choć jak zastrzega Pietrowska, często najpierw stosuje się pouczenia.

Rozliczyć się trzeba do 30 kwietnia. W dwa ostatnie dni cieszyński Urząd Skarbowy wydłuża o godzinę czas pracy. Przyjmować będzie podatników od 7.00 do 16.00. Podatnicy będą mieli możliwość złożenia zeznania podatkowego, uzyskania niezbędnych informacji, jak i wpłacenia ewentualnych należności w kasie banku. Kasa banku w tych dniach będzie czynna w tych samych godzinach co urząd – informuje cieszyński urząd.

Wypełniając zeznanie, warto pamiętać o 1 procencie, który możemy przekazać na działalność organizacji i stowarzyszeń. W 2014 roku w naszym powiecie ponad 24 tysiące osób przekazało 1% podatku na ten cel. W sumie była to łączna kwota ponad miliona zł.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-04-28 16:43:32
acd101: Panie Bacza, dlaczego moja twarz nie jest zakryta na tej fotografii? Takich rzeczy się nie wyBacza !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: